האם מחירי הדירות שינו כיוון?

קלמן שחם
|
28 פברואר, 2017
גילוי נאות

מדד מחירי הדירות של ינואר הצביע על ירידה במחירי הדירות. האם מדובר בשינוי כיוון במחירים או במעידה זמנית?

 

האם מדד מחירי הדירות השלילי שראינו בינואר מבשר על שינוי מגמה בשוק הדיור?

אחרי כמעט עשור של עליה רציפה במחירי הדירות, ראינו בינואר מדד שלילי. לפי נתוני הלמ"ס, מחירי הדירות שנמכרו בחודשים נובמבר-דצמבר היו נמוכים 1.2% ממחירי הדירות שנמכרו בחודשיים שקדמו להם. זאת לא הפתעה. כל מי שקורא את הנתונים היבשים בתקשורת מבין שמספר העסקאות קטן, המשקיעים רוכשים פחות דירות, ואולי אפילו מנסים למכור דירות שברשותם. עם זאת, מדובר כרגע רק בירידה קלה במחירים, כך שלא בטוח שמדובר בשינוי מגמה. אם גם במדדים הבאים נראה תוצאה דומה, זה יחזק את המסקנה לגבי התקררות בשוק הדיור.

 

האם באמת יש מספיק גורמים שיכולים להוריד את מחירי הדירות לאורך זמן?

בהחלט כן. בשנה האחרונה ראינו התגברות במאמצים של משרד האוצר למתן את עליית מחירי הדירות. ראשית, ההרחבה של תוכנית ה"מחיר למשתכן", שנותנת לזוגות צעירים אפשרות לרכוש דירות במחירים נוחים יותר. גם העלאות המיסוי השונות, ובראשן הכוונה למסות בעלי דירות המחזיקים יותר משלוש דירות, עושות את שלהן. הבנקים גם הקשיחו את התנאים לקבלת משכנתא והעלו את הריביות, מה שעשוי להקטין את מספר לוקחי המשכנתאות ומקטין את האטרקטיביות למשקיעים בעתיד. כל הגורמים האלו ביחד יכולים לתרום להורדה הדרגתית של המחירים בשוק.

 

אז מה אתם ממליצים למי שמתלבט: לקנות דירה עכשיו או להמתין להמשך ירידות?

לאף אחד אין כדור בדולח לשאלה הזו, אבל התחושה הכללית היא שמתחיל להסתמן שינוי כיוון בשוק הדיור. גם היזמים והקבלנים כבר מתחילים להודות בכך. אבל, מי שמצפה לירידות מחירים חדות עשוי להתאכזב. ראשית, כי ההיצע פשוט עדיין לא מספיק גדול. כדי להגדיל אותו, המדינה חייבת להפשיר יותר קרקעות. כרגע זה לא המצב. בנוסף, בנק ישראל צפוי להשאיר את הריבית נמוכה עוד תקופה ארוכה. מה שעשוי לתמוך במחירי הדירות. לכן, אפשר להעריך שנראה התמתנות מסוימת במחירי הדירות, אבל לא ירידה חדה.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה מהווה הערכה מקצועית בלבד. לחברה ו/או לחברות הקשורות אליה עשוי להיות עניין אישי בנושא והיא/הן עשויות להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך המצוינים במידע באתר. אין לראות באמור כהמלצה ו/או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכי הלקוח, או הזמנה לייעוץ כאמור ו/או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים. הסקירה מתבססת על מידע פומבי וגלוי , וכן על הערכות ואומדנים שעשויים להיות חסרים ו/או בלתי מדוייקים או בלתי מעודכנים. הסקירה אינה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הצופה. הדעות המובאות בסקירה נכונות ליום הסקירה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה כלשהי. אין להעתיק, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים את הסקירה ללא אישור מראש.