הדפלציה כאן כדי להישאר

חלי ברכה
|
31 יולי, 2017

מחירי המוצרים והשירותים בארץ יקרים. את זה כולנו יודעים. השאלה היא האם המחירים נמצאים במגמת ירידה בשנים האחרונות או שהם ממשיכים לעלות? התשובה תפתיע אתכם...

התחושה של כולנו היא שהמחירים בארץ כל הזמן עולים, אבל בפועל אומרים לנו שאין אינפלציה. מה באמת נכון?

התחושה של "מחירים יקרים" מובנת- מחירי המוצרים והשירותים בארץ אכן גבוהים בהשוואה לעולם המערבי. אבל, בשלוש השנים האחרונות היה שילוב של גורמים חד-פעמיים ואחרים שהובילו דווקא למצב של ירידת מחירים. למשל, לפני כמה שנים הייתה ירידה של שיעור המע"מ במדינה. הייתה גם התגברות בתחרות, הן בגלל ייבוא מקביל והן בגלל שיותר אנשים קונים מוצרים בחו"ל דרך האינטרנט. צריך גם לזכור שהשקל התחזק מאוד מול רוב המטבעות בשנים האחרונות, מה שמקטין את המחיר השקלי של מוצרים מחו"ל. אפילו בתחום הדיור כבר נראים סימנים ראשונים של התמתנות מחירים.

 

מה צריך לתקן כדי שמחירי המוצרים והשירותים בארץ ישתוו למחירים באירופה או בארה"ב?

יוקר המחיה בארץ הוא גבוה, ולא סתם מיליון איש יצאו לרחובות להפגין במחאה החברתית לפני כמה שנים. אז נכון שהמחירים במגמת ירידה, אבל יש עוד הרבה צעדים שצריך לעשות. אחד מהם הוא הגדלת התחרות במשק, למשל על ידי מתן הטבות מיסוי ליצרנים קטנים יותר. צריך גם להקטין את מיסי הייבוא הגבוהים, וכך למלא את המדפים במגוון גדול יותר של מוצרים מיובאים, זולים יותר. גם את מחירי הדיור אפשר להוריד, בעיקר על ידי הגדלת היצע הדירות שתוביל להורדת מחירי הקרקעות המופרזים. הורדת המחירים לרמה שפויה יותר, תגדיל את הצריכה הפרטית ותהיה טובה למשק.

 

למרות הדיפלציה, הכלכלה המקומית נראית מצוין בשנים האחרונות, אז מדוע שנרצה שתהיה אינפלציה?

אינפלציה גבוהה היא בוודאי לא דבר טוב, אבל גם דפלציה אינה אידיאלית לטווח הארוך. דפלציה בדרך כלל מתרחשת כשהצריכה במשק נמוכה ושוק התעסוקה חלש. בארץ המצב שונה - הדפלציה בשנים האחרונות היא בעיקר תיקון של התייקרויות מוגזמות שהיו בעבר, ולכן הכלכלה יכולה לתפקד טוב גם כשיש ירידות מחירים. אבל בעתיד, לאחר שהמחירים ירדו ויגיעו לשיווי משקל, נצפה לראות אינפלציה מדודה של בין אחוז לשני אחוזים, כדי לתמוך בצמיחה במשק ולשמור על יציבות מחירים בריאה.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה מהווה הערכה מקצועית בלבד. לחברה ו/או לחברות הקשורות אליה עשוי להיות עניין אישי בנושא והיא/הן עשויות להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך המצוינים במידע באתר. אין לראות באמור כהמלצה ו/או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכי הלקוח, או הזמנה לייעוץ כאמור ו/או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים. הסקירה מתבססת על מידע פומבי וגלוי , וכן על הערכות ואומדנים שעשויים להיות חסרים ו/או בלתי מדוייקים או בלתי מעודכנים. הסקירה אינה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הצופה. הדעות המובאות בסקירה נכונות ליום הסקירה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה כלשהי. אין להעתיק, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים את הסקירה ללא אישור מראש.