החברות שעשויות לחזור לקדמת הבמה ביום שאחרי משבר הקורונה

למציאת חיסון לקורונה צפויה להיות השפעה אדירה על אוכלוסיית העולם, וכפועל יוצא גם על עולם ההשקעות. סביר להניח שביום שאחרי חברות איכותיות, מבוססות ויציבות שצלחו את המשבר בצורה טובה צפויות לחזור ולקבל את התמחור הראוי להן

"למציאת חיסון לקורונה צפויה להיות השפעה אדירה על אוכלוסיית העולם, וכפועל יוצא גם על עולם ההשקעות". גרפים עולים
אלטשולר שחם
|
03 נובמבר, 2020

בעוד מספר חודשים כולנו צפויים להשלים שנה מלאה בצל משבר הקורונה. בארה"ב מספר הנדבקים ממשיך לשבור שיאים, באירופה מדינות רבות נאבקות בגל שני ומיישמות הגבלות כדוגמת עוצר לילי, ואילו ישראל מתנהלת מסגר לסגר. ועדיין, ניתן להעריך בזהירות שככל שחולף הזמן - מתקצר הזמן למציאת החיסון המיוחל. ג'ונסון אנד ג'ונסון, אסטרה זנקה, מודרנה ופייזר הן בין החברות שדיווחו על כך שהן מצויות כעת בשלבי ניסוי מתקדמים, שתוצאותיו הראשונות צפויות להתפרסם בשבועות ובחודשים הקרובים. למציאת החיסון תהיה השפעה אדירה על אוכלוסיית העולם, וכפועל יוצא גם על עולם ההשקעות..

 

משבר הקורונה יצר שינוי משמעותי בטעמי המשקיעים, כאשר כל חברה נאלצת להוכיח את יכולות ההתמודדות שלה עם השלכות המגיפה. מגמה זו רק הלכה והתחזקה בחלוף החודשים כאשר המשקיעים נחשפו לדוחות הרבעונים שחשפו את הפגיעה שיצר המשבר בחלק מהחברות. השינויים הדרמטיים בהרגלי החיים והצריכה הביאו לכך שחברות  רבות מסקטורים כמו גיימינג, רפואה מרחוק, Ecommerce, אבטחת מידע או סייבר הציגו שיפור ניכר בתוצאותיהן, והמניות הגיבו בהתאם. לראיה, משקלן של 5 המניות הגדולות במדד ה-s&p500  נכון להיום הן כולן מניות של חברות מתחום הטכנולוגיה מהוות כ-40% משוויו הכולל של מדד הנאסד"ק.

 

מציאת חיסון כנראה לא תחזיר את העולם במדויק למצבו טרום הקורונה: אנשים בכל העולם התנסו בעבודה רציפה מהבית, בביצוע רכישות אונליין, בהעברת שעות הפנאי בגיימינג, בצריכה של רפואה מרחוק ועוד. לכל אלה יהיו השלכות. יש שאומרים שהקורונה האיצה בשנה אחת תהליכים שבעולם ה"ישן" היו אורכים עשור ואף יותר מכך. מעבר לכך, העולם ייצא ממשבר הקורונה כאשר הכלכלה הגלובלית במצב פגיע יותר, לאור העובדה שחברות, עסקים קטנים וכפועל יוצא גם חלק לא מבוטל ממשקי הבית - ספגו פגיעה כלכלית משמעותית. נדמה שרבים עוד יזדקקו לתהליכי שיקום מתמשכים (פיזיים ונפשיים כאחד).

 

Back To Basic

בנקודה הנוכחית, הנחת העבודה שלנו היא שחברות איכותיות, מבוססות ויציבות שיצלחו את המשבר בצורה טובה ופועלות בתחומים שימשיכו להיות חלק בלתי נפרד מהחיים שלנו גם ביום שאחרי הקורונה - צפויות לחזור עד מהרה לקדמת הבמה. הכוונה היא לאותן חברות שבחודשים האחרונים הפכו פחות פופולריות בקרב המשקיעים. בנקודת הזמן הנוכחית, כאשר מועד מציאת החיסון ככל הנראה הולך ומתקרב - חשוב להסתכל על הפעילות שלהן בראיה ארוכת טווח ולאתר את אלו שנסחרות בתמחור נוח, ולהערכתנו יש כאלו לא מעט. בנוסף, כבר היום אפשר לראות חזרה של רבים לבסיס, להנאות הקטנות, במקביל לעלייה במודעות לשמירה על אורח חיים בריא שמשלב תזונה איכותית לצד פעילות ספורטיבית. המגמה, שכבר תפסה תאוצה בשנים האחרונות, התחזקה בצורה משמעותית עוד יותר בעקבות משבר הקורונה. אלה עשויות להשפיע גם על חברות שפועלות בתחום ולכן להערכתנו, הן עשויות לקבל בעתיד שווי גבוה יותר.

 

בהקשר זה, חשוב להבין שאנו נמצאים בעולם שבו סביבת הריבית אפסית, והיא צפויה להיות כזו במשך זמן רב. זאת בניגוד למגמה שאפיינה את התקופה שלפני פרוץ המשבר, אז בנקים מרכזיים בעולם החלו בתהליך של העלאת ריבית. במצב שכזה, גם חברות שנסחרות כיום במכפיל 20 ואפילו גבוה מכך הן לא בהכרח יקרות. מדובר בחברות שמציגות צמיחה מתונה יחסית של עד 7% בשנה, כאלה שיהיו חוף מבטחים עם תזרים קבוע בעולם של חוסר ודאות וחוסר אלטרנטיבות. ניתן להשוות תזרים כזה לאג"ח צמוד למשל, אשר מניב כיום תשואה אפסית בכל העולם. בשורה התחתונה, ביום שאחרי הקורונה ובטח לנוכח סביבת הריבית האפסית, משקיעים רבים יחזרו לחפש חברות יציבות, תזרימיות ונזילות, אשר מחלקות דיבידנדים, כאשר ניתן לאתר מספר רב של חברות כאלו בישראל ובעולם.


גילוי נאות

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: *אין בתשואות ובדירוגי העבר בכדי להבטיח תשואה או דירוג דומים בעתיד ** הסקירות המוצגות באתר זה הוכנו על ידי מחלקת המחקר של בית ההשקעות אלטשולר שחם ו/או מי מטעמה, והן בוצעו בהסתמך אך ורק על מידע פומבי גלוי לציבור. *** המידע מבוסס על מידע שדווח לציבור על ידי החברות הנסקרות בו וכן על הערכות ואומדנים, שמטבע הדברים אפשר ויתבררו כחסרים או בלתי מדויקים או בלתי מעודכנים. כמו כן, עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין ההערכות המובאות במידע לבין התוצאות בפועל. **** המידע המוצג במסגרת הסקירות, הינו חומר מסייע בלבד ואין לראות במידע זה כעובדתי או כמידע שלם וממצה של ההיבטים הכרוכים בני"ע ו/או בנכסים הפיננסים המוזכרים בו, ולכן אין לראות במידע האמור, כהמלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או הזמנה לקבל הצעות או ייעוץ- בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של המשקיע- לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. *****החברה ו/או החברות הקשורות אליה ו/או בעלי עניין בה עשויים להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסיים המצוינים במידע באתר ולהיות בעלי עניין אישי בנושא, וזאת חרף האמור בתוכן המידע המוצג. ****** אין באמור במסגרת המידע באתר כדי להוות התחייבות להשאת תשואה. ******* האמור לא מהווה תחליף ליעוץ מס פרטני.