הסוף ל"מחיר למשתכן"? חדשות טובות ליזמיות הבניה

ניר רוזנר
|
03 ספטמבר, 2019
גילוי נאות

יזמיות הבניה למגורים נתפסו עד לאחרונה על ידי רוב המשקיעים, כמסוכנות יותר בהשוואה לחברות נדל"ן אחרות. האם ההתאוששות המחודשת של שוק הדיור צפויה לשנות את התמונה ולהביא לעליית מניות של היזמיות?

בשנה האחרונה הראו נתוני הלשכה למסחר על התמתנות בשוק הדיור, אבל לאחרונה נראה שהוא מתאושש. מה עשויות להיות הסיבות לכך?

נראה ששוק הדיור אכן חזר למגמת התרחבות בתקופה האחרונה ולהערכתנו הוא צפוי להמשיך ולהתחזק. אחת הסיבות לכך, היא שהממשלה החדשה כנראה תעצור את תוכנית "מחיר למשתכן", שציננה את הפעילות בשוק הנדל"ן. כמו שקרה אחרי ביטול תוכנית "מע"מ אפס", גם כאן הזוגות הצעירים שהמתינו להגרלות יחזרו להערכתנו לקנות דירות. לאחרונה גם ירדה הריבית שגובים הבנקים על המשכנתאות, מה שעשוי לחסוך לקונים הרבה כסף לאורך שנות ההלוואה. במקביל, שכר הדירה ברוב חלקי הארץ ממשיך לעלות, וגם זה יעודד את הקונים להעדיף קניה של דירה על פני מגורים בשכירות.

 

ניר, אלו חברות נדל"ן יהיו המרוויחות הגדולות מההתאוששות בשוק הדיור?

ההתאוששות הזו היא חדשות טובות עבור כל החברות שפועלות בשוק הדיור, אבל המרוויחות העיקריות יהיו החברות היזמיות. מצד אחד, היזמים לוקחים על עצמם את הסיכון הפיננסי וההתעסקות עם הבירוקרטיה, אבל מצד שני יש להם השפעה על היקף הפרויקטים ועל מחירי הדירות בפרויקטים השונים. לכן, הם צפויים לגזור את הרווח הכי גדול בשרשרת הבניה. בגלל שהריבית במשק ממשיכה להיות נמוכה, עלויות המימון של הפרויקטים נמוכות יותר וזה משפר את אורך הנשימה והרווחיות של החברות הללו. ליזמיות הציבוריות יש אפילו יתרון נוסף, בכך שהן יכולות לגייס את החוב באמצעות אג"ח בבורסה בריבית שהיא לרוב נמוכה יותר בהשוואה ליזמים הפרטיים.

 

ולסיום, מי הן החברות היזמות המועדפות עליכם בבורסה בת"א?

בבורסה המקומית יש מספר רב של חברות ייזום מגורים. ביניהן למשל חברת היזמות דמרי אשר מציגה צמיחה מרשימה בשנים האחרונות, עם מחזור מכירות של למעלה ממיליארד שקלים, וכעת היא מעורבת בבניית כ-2,200 יחידות דיור בארץ ומעל עשרת אלפים יחידות דיור נוספות בשלבי תכנון. חברה נוספת קטנה יותר הינה נתנאל גרופ. החברה מעורבת בהקמת מעל אלף יחידות בפרויקטים שונים ברחבי הארץ. בנוסף, לחברה נדל"ן מניב הכולל שני מבנים להשכרה בחולון וברחובות, מספר קרקעות לבניה והחזקה בבניין גאון בתל אביב, שלפני מספר חודשים הושכר לרשת מלונות תמורת 16 מיליון שקלים בשנה. בין חברות הייזום הנמצאות במגמת התעוררות אפשר למצוא את פרשקובסקי, אזורים וצרפתי. מניות המגזר עלו בצורה מרשימה לאחרונה והמשך צמיחתן תלוי, בין היתר, בקצב מכירות הדירות החדשות, קידום ופיתוח של פרויקטים חדשים והתחדשות עירונית, רגולציה בתחום המשפיעה על רמות ההיצע והביקוש וכמובן מחירי הדירות.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה מהווה הערכה מקצועית בלבד. לחברה ו/או לחברות הקשורות אליה עשוי להיות עניין אישי בנושא והיא/הן עשויות להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך המצוינים במידע באתר. אין לראות באמור כהמלצה ו/או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכי הלקוח, או הזמנה לייעוץ כאמור ו/או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים. הסקירה מתבססת על מידע פומבי וגלוי , וכן על הערכות ואומדנים שעשויים להיות חסרים ו/או בלתי מדוייקים או בלתי מעודכנים. הסקירה אינה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הצופה. הדעות המובאות בסקירה נכונות ליום הסקירה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה כלשהי. אין להעתיק, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים את הסקירה ללא אישור מראש. האמור לא מהווה תחליף ליעוץ מס פרטני.