השקעות אלטרנטיביות: איך להשקיע מחוץ לבורסה

רובינו מכירים רק שתי חלופות – שוק ההון או דירה להשקעה. אבל יש גם חלופות השקעה נוספות שיכולות לגוון את תיק ההשקעות שלכם. הנה כמה מהן.

אלון ברדה
|
31 יולי, 2017

 

1. מהן אפשרויות ההשקעה הקיימות מחוץ לבורסה?

רוב המשקיעים מכירים רק את אפיקי ההשקעה הפופולאריים - מניות ואג"ח או רכישת דירה להשקעה, אבל יש עוד מגוון אפשרויות העומדות בפני המשקיע. למשל, קרנות גידור. מדובר בשותפות בין משקיעים פרטיים ומוסדיים לבין השותף הכללי, שהוא הגורם שמנהל את ההשקעה בעבור דמי ניהול ודמי הצלחה. המטרה היא כרגיל לייצר תשואה למשקיעים, אבל בשונה מהשקעה מסורתית בשוק ההון, כאן משתמש מנהל הקרן באסטרטגיות חכמות המשלבות קניה ומכירה בחסר של ניירות ערך, כדי לנצל עיוותים זמנים שנוצרים בשוק. כך, יש לו פוטנציאל להניב תשואה חיובית גם בתקופות בהן השוק יורד.

2. אילו חלופות השקעה שלא בניירות ערך יש למשקיע הפרטי?

אחת האפשרויות הן קרנות ריט הרוכשות נכסי נדל"ן למגורים, למשרדים או למסחר, ונהנות מדמי השכירות. הקרנות מקבלות פטור מתשלום מס ובתמורה מחויבות לחלק לפחות 90% מהרווח שלהן כדיבידנד, כך שרוב הרווח מגיע ישירות למשקיעים. יש קרנות ריט הנסחרות בבורסה ויש גם קרנות פרטיות. סביבת הריבית הנמוכה מסייעת לקרנות לקבל מימון זול ולהרחיב את הפעילות לפרויקטים נוספים, וכך להגדיל את הדיבידנד שהן מחלקות. ולכן, בתקופה בה תשואות האג"ח נמוכות ושוק המניות יקר יחסית, השקעה בסל של קרנות כאלו עשוי להיות פתרון יעיל לגיוון תיק ההשקעות.

3. נשמע מעניין מאוד, אבל בכל זאת, אין "טוב בלי לפחות קצת פחות טוב". מה החסרונות בהשקעות אלטרנטיביות?

כמו בכל דבר, גם במסלול האלטרנטיבי יש חסרונות. קודם כל, לא צריך לקחת כמובן מאליו שקרנות גידור או ריט יגנו על כספכם בתקופה של ירידות. רבות מקרנות הגידור משקיעות גם בשוק ההון, ולכן כשיהיו ירידות בשוק גם הן עלולות להיפגע. המתאם בין קרנות ריט לשוק ההון נמוך יותר, אבל הן עדיין חשופות לסיכון הריבית - אם היא תעלה, יגדלו עלויות המימון של הקרן, והיקף הדיבידנדים שהיא תוכל לחלק עשוי לקטון. בקרנות מסוג זה יש גם תלות גבוהה במנהלי הקרן, לכן, גם כאן נדרשת סלקטיביות רבה בבחירת הקרנות הנכונות שיגדילו את הפונציאל להצליח להשיג תשואה מספקת לאורך זמן.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה מהווה הערכה מקצועית בלבד. לחברה ו/או לחברות הקשורות אליה עשוי להיות עניין אישי בנושא והיא/הן עשויות להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך המצוינים במידע באתר. אין לראות באמור כהמלצה ו/או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכי הלקוח, או הזמנה לייעוץ כאמור ו/או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים. הסקירה מתבססת על מידע פומבי וגלוי , וכן על הערכות ואומדנים שעשויים להיות חסרים ו/או בלתי מדוייקים או בלתי מעודכנים. הסקירה אינה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הצופה. הדעות המובאות בסקירה נכונות ליום הסקירה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה כלשהי. אין להעתיק, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים את הסקירה ללא אישור מראש.