מדד ה-"יתר" עולה ומדד "ת"א 25" יורד

דרור ברגר
|
29 ספטמבר, 2016
גילוי נאות

 

המדדים המובילים בת"א מקרטעים השנה, מדוע?

המדדים המובילים בבורסה בתל אביב באמת נמצאים במגמה שלילית לאחרונה. מדד ת"א 25 ירד השנה בכחמישה אחוזים ומדד ת"א 100 ירד בכשלושה אחוזים. ההתנהגות הזו הפוכה מהתנהגות המדדים המובילים בוול סטריט, שעלו בממוצע בכשישה אחוזים השנה. מצד שני, המדדים באירופה דווקא יורדים השנה ומתנהגים בדומה למדדים המובילים בארץ. בעבר כבר דיברנו על כך שהירידות במדדים בארץ לא מגיעות מחולשה כלכלית, ראיה לכך היא לדוגמא העלייה במדדי הבנקים, הנדל"ן ומדד חברות הטכנולוגיה. לדעתנו, הבעיה נעוצה ברובה במשקל הגבוה של מניות הפארמה במדדים אלו. מניות הסקטור הנסחרות בת"א הציגו ירידות חזקות והשפיעו על המדדים לשלילה בצורה חזקה. כשהמניות האלה ישנו כיוון, נראה כי המדדים יושפעו לחיוב באותה העוצמה. המניות הקטנות דווקא "חוגגות".

 
איך ייתכן פער כזה בין הקטנות לגדולות?

על פניו זה נראה מוזר שמדד ת"א 25 ומדד ת"א 100 יורדים בעוד שמדד ת"א 75 הניב כאחד עשר אחוזים השנה ומדד היתר 50 זינק בכעשרים ושניים אחוזים מתחילת השנה. מצד שני, כבר הבנו שאם היינו מנטרלים את ההשפעה של חברות התרופות הגדולות, גם מדד ת"א 25 ומדד ת"א 100 היו מראים תשואה חיובית. עדיין, קשה להתעלם מהזינוק של המניות הקטנות. אחת הסיבות ל"טיסה" שלהן היא העובדה שחלקן נסחרו במכפילים נמוכים מידי, והשנה נראה שהעיוות התמחורי סוף-סוף נסגר. המניות הקטנות קיבלו רוח גבית נוספת מהרפורמה הצפויה במדדים ב-2017, במסגרתה יוגדל מספר המניות במדדים המובילים. המשמעות היא שחלק מהמניות הקטנות "יעלו כיתה" והמשקיעים נערכו לכך כבר מאז תחילת השנה והזרימו ביקושים שדחפו את המניות האלו למעלה.

 

אז האם להעדיף את מניות היתר?

מבחינה תמחורית נראה כי מניות היתר עדיין זולות יותר בממוצע ממניות ת"א 100, ובצדק שכן בהשקעה במניות קטנות יש לרוב סיכונים גבוהים יותר ולכן גם תנודתיות מוגברת. לכן, המסקנה המרכזית לדעתנו היא שצריך לבחור את המניות לתיק בסלקטיביות רבה ולא לרכוש את כל המדד. המגזרים שהיו ועדיין מועדפים עלינו הם סקטור הבנקים והנדל"ן המניב. הבנקים ממשיכים להציג תוצאות טובות באופן יחסי, חלקם הכריזו על המשך תכניות התייעלות, ומניותיהן נסחרות במכפילי הון נמוכים בהשוואה לממוצע ההיסטורי. גם לחברות הנדל"ן יש להערכתנו עדיין מקום לצמוח והמניות בענף נראות אטרקטיביות אחרי הירידות שהן חוו בחודשיים האחרונים.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה מהווה הערכה מקצועית בלבד. לחברה ו/או לחברות הקשורות אליה עשוי להיות עניין אישי בנושא והיא/הן עשויות להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך המצוינים במידע באתר. אין לראות באמור כהמלצה ו/או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכי הלקוח, או הזמנה לייעוץ כאמור ו/או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים. הסקירה מתבססת על מידע פומבי וגלוי , וכן על הערכות ואומדנים שעשויים להיות חסרים ו/או בלתי מדוייקים או בלתי מעודכנים. הסקירה אינה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הצופה. הדעות המובאות בסקירה נכונות ליום הסקירה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה כלשהי. אין להעתיק, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים את הסקירה ללא אישור מראש.