מדוע השוק המקומי יורד פחות משווקים אחרים בעולם?

גיל אשתר
|
29 פברואר, 2016
גילוי נאות

שוקי המניות בעולם פתחו את 2016 עם ירידות מחירים. מה הסיבות המרכזיות לירידות ומדוע שוק המניות המקומי דווקא מציג ירידות מתונות יותר?

 

מה הסיבות למגמה השלילית בשוקי המניות בעולם?

שתי הסיבות המרכזיות לירידות המחירים בשוקי המניות בעולם הן ההאטה בסין וירידת מחיר הנפט. סין עברה לאחרונה לצמיחה איטית הרבה יותר מזו שאפיינה אותה בעבר, מה שהקטין את היקף הסחורות והשירותים שהיא צורכת מחו"ל. הנפגעות העיקריות מכך הן המדינות השכנות כמו דרום קוריאה ויפן, אבל גם מדינות אירופה וארה"ב מרגישות את ההאטה הזו. גורם שלילי נוסף הוא מחיר הנפט, שמתחת ל-30 דולרים אינו כלכלי עבור מרבית המפיקות בעולם. זה יוצר בעיות כספיות אצל מדינות וחברות נפט בכל רחבי העולם. החששות משני הגורמים האלו הובילו את המשקיעים להיות פחות אופטימיים לגבי העתיד הקרוב. זה בא לידי ביטוי בירידות מחירים בשווקים.

 

מדוע השוק הישראלי ירד פחות?

שוק המניות הישראלי ידוע כתנודתי יותר משוקי מניות מובילים בעולם, אולם בשנתיים האחרונות הוא מפגין יציבות מרשימה. אחד המאפיינים של השוק המקומי הוא מיעוט של שחקנים גדולים, ולכן המגמה שלו נקבעת על ידי התנהגות אותם משקיעים. לאחרונה הם לא מוכרים מניות בהיקפים גדולים, וזה שומר על רמת המחירים בשוק. בנוסף, המדדים המובילים בתל אביב מכילים לא מעט מניות פארמה - מניות הידועות בדפנסיביות שלהן ובכך שהן פחות מושפעות מאירועי מאקרו בעולם. אפשר גם לציין כי המדדים המקומיים עלו פחות ממדדים אחרים בעולם בשנים האחרונות, וכעת הם נסחרים במכפילים נמוכים יותר, מה שלא מצדיק ירידה כה גדולה כפי שקרה מעבר לים.

 

אלו מגזרים נראים אטרקטיביים להשקעה כעת?

מזה תקופה ארוכה שהבנקים המקומיים מציגים תוצאות טובות ויציבות פיננסית, אבל המניות שלהם דווקא יורדות. בהתחלה אלו היו החששות מהתגברות התחרות בענף ומהפרדת חברות כרטיסי האשראי מהבנקים ולאחרונה החששות מגיעים דווקא מעבר לים. למרות שסיכון התגברות הרגולציה עדיין קיים, כשבנק מייצר תשואה נאה על ההון שלו, לא הגיוני שהוא ייסחר מתחת להון העצמי שלו, כמו שנסחרים מרבית הבנקים המקומיים. לכן, לדעתנו מניות הבנקים אטרקטיביות מאוד. גם סקטור הנדל"ן המניב נראה מעניין. התפוסה בקניונים ובמשרדים בשיא, מחירי השכירות ממשיכים להיות במגמת עליה, והחברות מדווחות על תוצאות מצוינות. להערכתנו, הריבית בישראל לא תעלה בעתיד הנראה לעין, כך שהחברות יוכלו להמשיך לקבל מימון זול ולהתרחב, מה שייתן רוח גבית נוספת למניות שלהן.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה מהווה הערכה מקצועית בלבד. לחברה ו/או לחברות הקשורות אליה עשוי להיות עניין אישי בנושא והיא/הן עשויות להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך המצוינים במידע באתר. אין לראות באמור כהמלצה ו/או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכי הלקוח, או הזמנה לייעוץ כאמור ו/או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים. הסקירה מתבססת על מידע פומבי וגלוי , וכן על הערכות ואומדנים שעשויים להיות חסרים ו/או בלתי מדוייקים או בלתי מעודכנים. הסקירה אינה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הצופה. הדעות המובאות בסקירה נכונות ליום הסקירה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה כלשהי. אין להעתיק, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים את הסקירה ללא אישור מראש