מה עושים עם 500 אלף שקלים?

אם צברתם כמה מאות אלפי שקלים ואתם תוהים באיזו דרך יהיה הכי נכון להשקיע אותם, הכתבה הזו היא בשבילכם. ריכזנו עבורכם את אלטרנטיבות ההשקעה המובילות, עם המאפיינים הייחודיים של כל אחת מהן, כדי שתוכלו לבחור במתאימה לכם ביותר

"אם צברתם כמה מאות אלפי שקלים ואתם תוהים באיזו דרך יהיה הכי נכון להשקיע אותם". אופציות להשקעת כסף

לאחר תקופה של יותר מעשור שבה הריבית בכל העולם נמוכה מאוד ובחלק מהמקומות אפילו שלילית, רוב החוסכים והמשקיעים כבר הפנימו את העובדה שכסף פנוי שנח בפיקדון בנקאי או בעו"ש – הוא בזבוז של ממש, שכן הוא אינו צובר תשואה ואף עלול להישחק במקרים של עלייה באינפלציה. אותה ריבית נמוכה שמסייעת בהאצת הצמיחה ומוזילה את עלויות המימון עבור חברות ופרטיים, מצמצמת גם את אלטרנטיבות ההשקעה עבור משקיעים שברשותם כסף פנוי. לכן, משקיעים רבים בוחרים בשוק ההון כאלטרנטיבה המרכזית להשקעה, או פונים לאפיק הנדל"ן. לכל אחת מן האופציות יתרונות וחסרונות, וכל אחת מהן עשויה להתאים למשקיעים בעלי מאפיינים שונים. אם הצלחתם לצבור במשך הזמן סכום נכבד של כ-500,000 שקלים או יותר ואתם מעוניינים להשקיע אותו, כדאי שכל המידע יהיה לפניכם לפני לקיחת החלטה, כדי שתוכלו לבחור באופציה המתאימה לכם ביותר.

 

ניהול תיק השקעות? פנו למקצוענים של אלטשולר שחם>

 

ניהול הכסף באופן עצמאי

אופציה זו תפסה תאוצה בשנים האחרונות, והיא מאפשרת למשקיעים בעלי ידע בשוק ההון לבצע פעולות של קנייה ומכירה בעצמם. משקיעים שעוקבים באדיקות אחר הנעשה בשוק ההון ויודעים להתאים את רמת הסיכון בתיק שלהם לצרכיהם, יכולים ליהנות ממסחר בשוק ההון כנגד תשלום עמלות מינימליות. יחד עם זאת, מדובר באופציה שאינה מתאימה לרוב המשקיעים, שכן לרובם אין את הזמן והידע לעקוב באופן רציף אחד שינויים ומגמות בשוק ההון, לקרוא דוחות כספיים ולבחון לעומק כל נייר ערך באופן ספציפי. נוסף לכך, משקיעים עצמאיים עשויים להיות מושפעים בצורה חזקה מהטיות פסיכולוגיות כמו אפקט העדר שגורם לביצוע פעולות רק בגלל שאנשים אחרים מבצעים אותן והן לא בהכרח מתאימות לתיק הספציפי של אותו משקיע. אותן הטיות באות לידי ביטוי במיוחד במצבים של תנודתיות גבוהה בשווקים – עליות או ירידות חדות, שעלולות לגרום למשקיעים למכור כשהשוק יורד מתוך לחץ וחשש מהפסד, או לקנות ולהגדיל סיכון בצורה לא מבוקרת כאשר השוק נמצא במומנטום חיובי.

 

ניהול תיק השקעות: בבנק או בבית השקעות

לחילופין, ניתן להפקיד את מלאכת ניהול הכספים בידי יועצי ההשקעות בבנקים או לפתוח תיק מנוהל בבית השקעות. הבנקים מציעים ללקוחות יועצי השקעות בעלי רישיון, מנוסים ומקצועיים, ובשנים האחרונות גם תשתיות יעילות וחכמות יותר, כדוגמת מערכת דירוג לקרנות הנאמנות. במקביל, ישנה עלייה גם ברף המינימלי הנדרש לייעוץ השקעות בבנק, ולכן גם סכום של כחצי מיליון שקלים לא בהכרח יקנה יתרון בסדר העדיפויות של היועץ/ת. יועצי ההשקעות יכולים לסייע ללקוחותיהם לבחור את ניירות הערך המתאימים עבורם, כדוגמת מניות, אג"ח, קרנות נאמנות ועוד, בתמהיל המתאים. יחד עם זאת, חשוב לזכור שבעת ביצוע פעולה באמצעות יועץ ההשקעות, נדרשת אישור של הלקוח/ה, כך שלעיתים קרובות היעדר זמינות, חוסר זמן או אי יכולת להחליט בנוגע לביצוע הפעולה יכולים לפגום בביצועי תיק ההשקעות ולהביא להחמצת ניצול הזדמנויות שנוצרות בשווקים. לקוחות רבים לא תמיד מבינים לעומק את המלצות היועצים, ובייחוד כאשר מדובר בתחומים שהם לא במרכז השיח או תחומים חדשים.

 

חסרונות אלה לרוב אינם קיימים כשמדובר בתיק מנוהל באמצעות בית השקעות. המאמץ העיקרי אליו נדרשים המשקיעים הוא לבחור גוף מנהל איכותי ומקצועי, שינהל את הכספים באחריות ובהתאם לצרכים של כל לקוח/ה ומטרת ההשקעה שלהם. קבלת ההחלטות נעשית בידי מנהלי ההשקעות, אשר נשענים על מחקר שוק מעמיק ניתוחי שוק ואנליזות, כשהמטרה העיקרית היא להבין אילו סקטורים וחברות כדאיים להשקעה, ולקבוע באיזה תמהיל נכון לשלב אותם בכל תיק. עבודה זו מצריכה מעקב באופן מתמיד אחר נתונים ואירועים בשווקים, הבנת מגמות וקריאת המפה הגלובלית. גוף מומחה ומנוסה עם מנהלי השקעות מקצועיים ותפיסה כוללת של ניהול השקעות עשוי להגדיל את פוטנציאל התשואה בתיק ולאפשר ללקוחותיו ליהנות מערך מוסף.

 

תנו למקצוענים של אלטשולר שחם לנהל לכם את הכסף – למידע והצטרפות>>

ומה עם נדל"ן?

אפיק הנדל"ן להשקעה צבר פופולאריות רבה, ובייחוד בעשור האחרון שבו נרשמה עלייה משמעותית במחירי הדירות. אגב, העלייה המשמעותית במחירים הביאה לכך שגם סכום גבוה יחסית של כ-500 אלף שקלים עלול שלא להספיק בעת הרכישה, או להביא לתשואה שאינה מקסימלית. להשקעה בנדל"ן יש לא מעט דברים שחשוב לקחת בחשבון. ראשית, אופציה דירה להשקעה אינה רלוונטית עבור משקיעים המעוניינים בנזילות גבוהה. תהליך של רכישה ומכירה של דירה הוא תהליך ארוך הכרוך בבירוקרטיה (סבוכה לעיתים) ויכול להגיע אפילו לפרק זמן של מספר חודשים. לצד מחיר הדירה, ישנן עלויות נלוות כמו מיסים שונים וכן תשלומים לא מבוטלים לבעלי מקצוע כמו עורכי דין או מתווכים. מעבר לכך, עבור המאמינים באפיק הנדל"ן, כדאי לזכור שניתן לשלב אותו גם בתיק השקעות רגיל. ניתן להיחשף למשל לחברות של נדל"ן מניב, חברות יזמיות או חברות שמחזיקות בקרקעות למטרות שונות. השקעה בדרך זו יכולה לאפשר למחזיקי הנכסים ליהנות מעליית הערך גם ללא העלות המשמעותית של רכישת דירה וההוצאות הנלוות לה. גוף מנהל שמשלב בתיק ההשקעות גם נכסי נדל"ן מבצע ניתוח של החברות המושקעות, ויכול לבחון את המומחיות ואת איכות הניהול שלהן לאורך שנים, פעולה שעשויה להיות מורכבת יותר עבור המשקיע הסביר.
בשורה התחתונה, ישנן כמה אופציות מובילות להשקעת סכום של כ-500 אלף שקלים. בחירה בתיק מנוהל בבית השקעות מאפשרת שילוב בין ניהול השקעות מקצועי וביצוע פעולות בזמן אמת תוך אפשרות לניצול הזדמנויות, נזילות בכל עת, הימנעות מהטיות פסיכולוגיות רווחות עלויות נמוכות ביחס לרכישת נכס נדל"ן. בסופו של דבר, חשוב לבחור באופציה המתאימה ביותר לצרכים ולמטרות שלכם, שהשינויים בה יהיו ברורים ומובנים לכם, אך לא יצריכו מכם להיות מעורבים מדי ויאפשרו למנהלי ההשקעות לממש את הידע הרב והניסיון שצברו (הרי אחרי הכל, זהו תחום התמחותם), וכן כזו שתקנה לכם שקט נפשי.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: המידע המוצג הינו חומר מסייע בלבד ואין לראות במידע זה כעובדתי או כמידע שלם וממצה של ההיבטים הכרוכים בני"ע ו/או בנכסים הפיננסים המוזכרים בו. אין באמור כדי להוות התחייבות להשאת תשואה, ואין במידע על תשואות שהושגו בעבר כדי להעיד על תשואות שתושגנה בעתיד.  אין בתוכן המוצג משום תחליף לייעוץ ו/או שיווק פנסיוני ו/או שיווק השקעות אישי ו/או ייעוץ מס המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם או המלצה בנוגע לכדאיות השקעה במוצרים פיננסיים כלשהם,  ואין בדברים משום הזמנה או הצעה לביצוע פעולות במוצרים פיננסים כלשהם. העושה שימוש במידע עושה זאת על אחריותו בלבד.