מניות קנאביס - הבטחה גדולה או בועה מוגזמת?

בתקופה האחרונה נראה שכל חברה שרק מזכירה ברמיזה על כוונות לכניסה לתחום הקנאביס, חל שינוי בערך מניותיה. מוצדק, או שמדובר בבועה דומה לזו שראינו לא מזמן בתחום הביטקוין?

אורן אביב
|
02 מאי, 2018
גילוי נאות1. מה חלק מהסיבות שמניות קנאביס רפואי מושכות כל כך את המשקיעים?

כמו כל דבר אסור לשימוש נרחב שפתאום מתחיל להיות חוקי, גם הקנאביס מייצר באזז גדול אצל המשקיעים. חלק מזה עשוי להיות מוצדק - אכן נראה שתרופות המבוססות על החומר הפעיל בקנאביס יכולות לתת מענה למגוון רחב של בעיות בריאותיות כרוניות. החלום הגדול של המשקיעים הוא שבעתיד הרחוק יותר, אפילו כשיהיה לנו כאב ראש ניקח כדור קנאביס במקום אקמול. אם המהפכה הזו אכן תתרחש, המשמעות היא שיצטרכו לגדל כמויות גדולות של קנאביס ולייצר ממנו המון תרופות, מה שאומר שהחברות המצליחות בענף צפויות להרוויח  הרבה מאוד כסף וסביר שהשווי שלהן יעלה. טרנד מניות הקנאביס התחיל בבורסת קנדה, עבר דרך וול סטריט ולאחרונה הגיע גם לבורסה בת"א.

 

2. האם ישראל היא אכן מעצמה בתחום המדיקל קנאביס?

קודם כל, ישראל תמיד הייתה מתירנית יחסית בתחום, ואפשרה מחקר רפואי ושימוש בקנאביס לצרכים רפואיים הרבה לפני שזה אושר במדינות אחרות. זה עזר לחברות המקומיות לצבור ידע נרחב בתחום. גם בתחום הגידול עצמו יש לישראל יתרון - יש שטחים חקלאיים, אקלים נוח, ובנוסף, החקלאים הישראלים הם בעלי ניסיון רחב במגוון של גידולים חקלאיים. הגורמים האלו יכולים לתת יתרון לחברות המקומיות, ולכן אנו סבורים ששר החקלאות צודק בהערכה שלו שישראל יכולה להיות מעצמה בתחום הקנאביס הרפואי.

3. האם אתם ממליצים להשקיע במניות קנאביס ישראליות?

בתקופה האחרונה ישנם שלדים בורסאיים ללא פעילות שמצהירים על כוונה להיכנס לתחום, ונראה כי המניות שלהם במגמת עלייה. לחלק מהחברות יש אמנם חוזים כלשהם, אבל בפועל אף חברה ישראלית ציבורית עדיין לא שתלה אפילו שתיל אחד של קנאביס, כך שמכאן ועד למכירות בהיקפים גדולים, הדרך עוד רחוקה.

בנוסף, קל יחסית לקבל אישור לגידול קנאביס וזה גם לא מצריך ידע מיוחד או השקעה גבוהה מידי, ולכן סביר להניח שהתחרות בתחום תגדל די מהר, והרווחיות תתכווץ.  צריך גם לזכור שסביר שהמכירות יהיו בעיקר לחו"ל, וזה מותנה באישור הממשלה לייצוא קנאביס. במילים אחרות, גם חברות קנאביס צריך לבחון כמו כל השקעה אחרת באספקטים של סיכויי הצלחה מול הסיכונים. כרגע לא מצאנו חברה מקומית מהתחום שעומדת בקריטריונים שלנו לקניה.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה מהווה הערכה מקצועית בלבד. לחברה ו/או לחברות הקשורות אליה עשוי להיות עניין אישי בנושא והיא/הן עשויות להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך המצוינים במידע באתר. אין לראות באמור כהמלצה ו/או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכי הלקוח, או הזמנה לייעוץ כאמור ו/או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים. הסקירה מתבססת על מידע פומבי וגלוי , וכן על הערכות ואומדנים שעשויים להיות חסרים ו/או בלתי מדוייקים או בלתי מעודכנים. הסקירה אינה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הצופה. הדעות המובאות בסקירה נכונות ליום הסקירה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה כלשהי. אין להעתיק, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים את הסקירה ללא אישור מראש. האמור לא מהווה תחליף ליעוץ מס פרטני.