קמעונאיות בסערה - מי תצא כשידה על העליונה?

תומר דן
|
29 יולי, 2015
גילוי נאות

 

האם לרשת מגה יש סיכוי לשרוד?

הקריסה של רשת "מגה" לא מפתיעה. התחרות בין קמעונאיות המזון עלתה מדרגה בשנים האחרונות בשל המחאה החברתית שהגדירה מחדש את סדרי העדיפויות של הצרכן ונתנה רוח גבית לרשתות ה"דיסקאונט". בעוד הצרכנים נהנו מירידות המחירים, רווחיותן של רשתות המזון נשחקה בצורה דראסטית. רשת מגה עברה להפסדים בשנים האחרונות ומתקשה לעמוד בתשלומיה לספקים ובהחזר התחייבויותיה. חובותיה של מגה נאמדים ביותר ממיליארד שקלים וסניפים רבים שלה מפסידים כסף, כך שלהערכתנו, גם הזרמת הון של כמה מאות מיליוני שקלים לבדה מחברת האם כנראה שלא תספיק כדי לשקם את הרשת לטווח הארוך.

 

האם קריסת מגה טובה לשופרסל?

התשובה אינה חד משמעית. שופרסל לא בהכרח תתחזק או תפגע בעקבות קריסת מגה. החברה אמנם עברה מהלך התייעלות דרמטי בשנים האחרונות, אולם היא עדיין ממונפת יותר מהמתחרות. כמו כן, להערכתנו הרגולטור יתקשה לאשר לשופרסל לרכוש חלקים ממגה. לכן, אם מגה תקרוס, הסניפים שלה עשויים להירכש בתרחיש סביר יותר על ידי רשתות שיווק אחרות או בתרחיש סביר פחות על ידי שחקן חדש. המשמעות הישירה היא מתחרים חזקים יותר לשופרסל, שגם היא נלחמת לשמור על נתח השוק שלה. להערכתנו, כל עוד התחרות תישמר ומחירי המזון יישארו נמוכים, החברה תתקשה להציג רווחיות מספקת. בתרחיש של התמתנות בתחרות, בשל יציאת שחקן מרכזי וקיטון בשטחי המסחר, שיעורי הרווחיות בכל הענף עשויים לעלות מה שישפיע לטובה גם על שופרסל, בצורה חדה יותר, בגלל המינוף שהזכרנו. המכפיל שלה נמוך מהממוצע בענף, שכן הצפי לצמיחה בשופרסל נמוך מהמתחרות.

 

רמי לוי ירוויח מהעניין?

בניגוד לשופרסל הממונפת, המאזן של רמי לוי מכיל מזומנים בשווי של 315 מיליון שקלים מול כמעט אפס חובות, כך שהוא יוכל לרכוש את הסניפים האיכותיים של מגה במחירים אטרקטיביים ולשפר את פיזור החנויות שלו. למעשה, רמי לוי כבר הודיע על רכישת מספר סניפים ברחבי הארץ. החברה הוכיחה כי היא יודעת לייצר רווחיות לא רעה גם בסביבת מחירי המזון הנוכחית, כך שהוא ימשיך להיות שחקן מוביל בתחום. מצד שני, להערכתנו קצב הצמיחה של החברה יהיה נמוך מציפיות השוק, בתרחיש האופטימי המניה מתומחרת באופן מלא, מנגד בתרחיש פסימי היא יקרה במקצת.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה מהווה הערכה מקצועית בלבד. לחברה ו/או לחברות הקשורות אליה עשוי להיות עניין אישי בנושא והיא/הן עשויות להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך המצוינים במידע באתר. אין לראות באמור כהמלצה ו/או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכי הלקוח, או הזמנה לייעוץ כאמור ו/או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים. הסקירה מתבססת על מידע פומבי וגלוי , וכן על הערכות ואומדנים שעשויים להיות חסרים ו/או בלתי מדוייקים או בלתי מעודכנים. הסקירה אינה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הצופה. הדעות המובאות בסקירה נכונות ליום הסקירה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה כלשהי. אין להעתיק, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים את הסקירה ללא אישור מראש של אלטשולר שחם.