שיא במיזוגים בין חברות - סימן לשיא בשוק?

חלי ברכה
|
27 ינואר, 2016
גילוי נאות

 

מה הסיבות לגל המיזוגים בשנים האחרונות?

2015 הייתה שנת שיא במיזוגים ורכישות בין חברות בעולם. בארה"ב לבדה הסתכם סך העסקאות כ-2.1 טריליון דולר ובכל העולם ביחד נרשמו מיזוגים בהיקף של כ- 4.7 טריליון דולר. הסיבות לגל המיזוגים ברורות - היעדר צמיחה אורגנית ומימון זול. בשנים האחרונות מתקשות רבות מהחברות להציג צמיחה אורגנית, ורכישה של מתחרה היא דרך נהדרת לייצר בכל זאת צמיחה. הריבית הנמוכה מאפשרת לחברות לגייס חוב בתנאים אטרקטיביים למדי. ביחד עם יתרות המזומן האדירות שצברו החברות כתוצאה מתהליכי התייעלות שלאחר המשבר של 2008, הן יכולות לממן בקלות אפילו רכישות בסכומים של מיליארדי דולרים רבים. פרט לכך, התגברות התחרות והתהדקות הרגולציה תרמו גם הן את חלקן להגברת המוטיבציה של החברות להתמזג אחת עם השנייה.

 

האם גם החברות הישראליות משתתפות "בחגיגת" המיזוגים?

גל המיזוגים והרכישות לא פסח על החברות הישראליות, ומה שמעניין הוא שחלקן בחרו לרכוש דווקא חברות תוצרת כחול-לבן. לדוגמא, מלאנוקס, העוסקת בתחום הקישוריות בין שרתים, רכשה את איזיצ׳יפ שמתמחה במעבדים, תמורת 811 מיליון דולר. איירון סורס קנתה את סופרסוניק בכ-200 מיליון דולר, מהלך שיהפוך את החברה הממוזגת לחברת הפרסום והמלצות המובייל הפרטית הגדולה בעולם. לאחרונה התבשרנו גם על אפשרות לעסקת ענק בתחום אבטחת המידע - צ'ק פוינט פתחה במו"מ לרכישת חברת סייבר ארק. ההעדפה לרכוש חברות מקומיות אינה מפתיעה. פרט לקרבה הגיאוגרפית והשפה, חלק נכבד מהחברות הישראליות פשוט איכותיות וחדשניות, ולכן הן מהוות יעד אטרקטיבי לרכישה.

 

האם ריבוי מיזוגים הוא סימן שלילי לשוק?

היסטורית, שיא במיזוגים ורכישות נרשם בדרך כלל בקרבת נקודת השיא של שוק המניות. כך היה בבועת הדוט-קום ב-2000 וגם לפני משבר הסאב-פריים ב-2007. עדיין, יש כמה הבדלים בשיא הנוכחי. ראשית, רוב המימון לרכישות הגיע באמצעות חוב ולא מקרנות הון סיכון פרטיות, כנראה בגלל הריבית הנמוכה. הבדל נוסף הוא שמרבית הרכישות מגיעות בעקבות לחצים דפלציונים. מחירי המוצרים יורדים ומחייבים קונסולידציה כדי לאפשר התייעלות ושמירה על רווחיות חיובית. חידוש נוסף בגל המיזוגים של השנים האחרונות, הוא הנוכחות של אקטיביסטים - מנהלי קרנות גידור גדולות, שלוחצים על הנהלות החברות להתמזג ולייצר קונצרן גדול יותר. שורה תחתונה - המיזוגים מאפשרים ליצור חברות יציבות ורווחיות יותר, כך שאנחנו רואים בזה דווקא עדות כלכלית חיובית.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה מהווה הערכה מקצועית בלבד. לחברה ו/או לחברות הקשורות אליה עשוי להיות עניין אישי בנושא והיא/הן עשויות להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך המצוינים במידע באתר. אין לראות באמור כהמלצה ו/או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכי הלקוח, או הזמנה לייעוץ כאמור ו/או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים. הסקירה מתבססת על מידע פומבי וגלוי , וכן על הערכות ואומדנים שעשויים להיות חסרים ו/או בלתי מדוייקים או בלתי מעודכנים. הסקירה אינה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הצופה. הדעות המובאות בסקירה נכונות ליום הסקירה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה כלשהי. אין להעתיק, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים את הסקירה ללא אישור מראש