איך אתם מזמינים מלון?

אלטשולר שחם
|
06 פברואר, 2017
גילוי נאות


כבר אמרנו בעבר לא פעם שהתיירות ברחבי העולם העלתה הילוך בשנה האחרונה, ולהערכתנו המגמה צפויה להמשיך להתחזק בשנים הקרובות. אחת הסיבות הישירות לכך היא מחירי האנרגיה הנמוכים, המאפשרים לחברות התעופה להוזיל את מחירי הטיסות. התחרות העזה בין חברות התעופה השונות, ובמיוחד כניסתן של חברות ה-low cost, מגבירה גם היא את הלחץ על המחירים. הצמיחה של ענף התיירות נתמכת גם בגידול משמעותי בצד הביקוש. דור הבייבי-בומרס- קבוצה ענקית של אמריקנים שנולדו לאחר מלחמת העולם השנייה, הגיעו בשעה טובה לגיל הפרישה וכעת יש להם כסף וזמן פנוי בשפע, כך שהם מנצלים אותם לחופשות ברחבי העולם. גם האזרח הסיני גילה לאחרונה כי יש חיים מחוץ לסין, ויותר ויותר סינים טסים לחופשות בחו"ל. מיליוני התיירים האלו צריכים מקום ללון בו, והמשמעות היא, גידול דרמטי בשיעורי התפוסה בבתי המלון.

 

למרות הפריחה בעולם התיירות, חייהם של בעלי רשתות המלונאות בעולם לא נהיו קלים. בשנים האחרונות התחוללה מהפכה בתחום, ששינתה את הדרך שבה אנשים בוחרים את מקום הלינה שלהם. לא מדובר רק באתרי השוואת מחירי חבילות האירוח (טיסה ולינה) אלא בקונספט שונה כמו השירות שמציע האתר airbnb. למי שלא מכיר, הרעיון פשוט: כל אחד יכול להשכיר לתקופה קצרה את הדירות שבבעלותו לתיירים המגיעים לאזור.

 

הוצאות התחזוקה של דירה נמוכות בהרבה מהעלויות הישירות והעקיפות של חדר במלון, כך שהדירות ב-airbnb מציעות לתייר חלופה אטרקטיבית וזולה משמעותית בהשוואה למה שמציעים המלונות. בעידן של צרכנות נבונה, בה חיסכון בכל דולר נחשב, לא מפתיע ש-airbnb צומחת בקצב כזה מדהים. כיום, רשומות באתר החברה למעלה משתי מיליון דירות להשכרה קצרת טווח ב- 192 ערים שמבקרים בהם עשרות מיליוני תיירים מידי שנה. לפי מגמות הצמיחה שמציגה החברה ברבעונים האחרונים, ההתרחבות צפויה להימשך בצורה חזקה גם בעתיד. למרות זאת הרגולציה בחלק מהערים בעולם מקשה על פעילות airbnb ועל קצב הגידול שלה.

 

הקושי של המלונות בתחרות הזו אינו רק בשורת המחיר. מרבית דירות האירוח ב-airbnb ממוקמות מחוץ לאזור המרכזי של הערים בו נמצאים המלונות. זה מאפשר לתיירים המתגוררים בהן לבקר במקומות מחוץ למעגל התיירות הפופולארי הקטן במרכזי הערים ולחוות טוב יותר את התרבות המקומית. דירות מכילות גם מטבח, מה שמאפשר לתיירים לבשל בעצמם את האוכל שהם אוהבים. הגורמים האלו מובילים את airbnb ושירותים דומים לנגוס חלקים הולכים וגדלים מתוך עוגת התיירות שהייתה שמורה למלונות בלבד.

 

רשתות המלונאות מנסות בכל כוחן לשמור על נתח השוק שלהן. הילטון היא דוגמא לאחת מהרשתות שעושה את זה נכון. ראשית, היא הפנימה את הצורך במתן מחירים תחרותיים ויצירת חיבור בין הלקוח לרשת. לשם כך, החברה הרחיבה את ההצעות הבלעדיות באתר החברה לאנשים שיצטרפו למועדון הלקוחות שלה, תוך התחייבות שהלקוח יקבל את המחיר הנמוך ביותר ברכישה באתר החברה. לאחרונה, הילטון גם הפרידה באמצעות ספין אוף (דיבידנד בעין) את פעילות המלונאות שלה לשתי חברות נפרדות שהפכו לעצמאיות. חברה אחת תתמקד בניהול מלונות היוקרה של הילטון והשנייה תנהל את אתרי החופשה והעסקים. זה צעד חכם שעשוי לעזור לכל אחת מהחברות להתמקד בפעילות הליבה שלה ולהקצות טוב יותר את המשאבים הכספיים לצרכי צמיחת העסק. בנוסף, היא הקימה מותג חדש - טאפסטרי, שהמלונות בו יהיו מעין מלונות בהתאמה אישית לכל סוגי הלקוחות השונים, שייתנו לכל לקוח חוויה אישית לפי צרכיו. הרשת גם החלה בשיתוף פעולה רחב עם אתרי השוואת מחירים באינטרנט.

 

שינויים אלו באו לידי ביטוי בתוצאות הכספיות של החברה והמניה קיבלה דחיפה מהמשקיעים בשנה האחרונה. מבחינה תמחורית היא לא בין המניות הזולות בענף, אבל להערכתנו המשך הצמיחה של החברה בשנים הקרובות תיתן רוח גבית טובה גם למניה.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: *אין בתשואות ובדירוגי העבר בכדי להבטיח תשואה או דירוג דומים בעתיד ** הסקירות המוצגות באתר זה הוכנו על ידי מחלקת המחקר של בית ההשקעות אלטשולר שחם ו/או מי מטעמה, והן בוצעו בהסתמך אך ורק על מידע פומבי גלוי לציבור. ***המידע מבוסס על מידע שדווח לציבור על ידי החברות הנסקרות בו וכן על הערכות ואומדנים, שמטבע הדברים אפשר ויתבררו כחסרים או בלתי מדויקים או בלתי מעודכנים. כמו כן, עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין ההערכות המובאות במידע לבין התוצאות בפועל. **** המידע המוצג במסגרת הסקירות, הינו חומר מסייע בלבד ואין לראות במידע זה כעובדתי או כמידע שלם וממצה של ההיבטים הכרוכים בני"ע ו/או בנכסים הפיננסים המוזכרים בו, ולכן אין לראות במידע האמור, כהמלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או הזמנה לקבל הצעות או ייעוץ- בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של המשקיע- לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. *****החברה ו/או החברות הקשורות אליה ו/או בעלי עניין בה מחזיקים או עשויים להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסיים המצוינים במידע באתר ולהיות בעלי עניין אישי בנושא, וזאת חרף האמור בתוכן המידע המוצג. ****** אין באמור במסגרת המידע באתר כדי להוות התחייבות להשאת תשואה.