האם תחליפי הבשר ינצחו את חברות הפאסט-פוד?

אלטשולר שחם
|
03 מרץ, 2015
גילוי נאות

 

לפני כ- 75 שנה נפתח בקליפורניה הסניף הראשון של ענקית המזון המהיר מקדונלד'ס. מאז, החברה צמחה במהירות והשם שלה הפך לשם נרדף למזון מהיר. היום, קיימים עשרות אלפי סניפים של הרשת בלמעלה מ- 120 מדינות, ומניות החברה נסחרות בשווי שוק אדיר של מעל 90 מיליארד דולרים. עם זאת, בשנים האחרונות אנו עדים לשינויים הולכים ומתגברים בהרגלי התזונה של הסועדים בעקבות הגידול במודעות למזון בריאותי והסיכונים הטמונים באכילת בשר בכמויות גדולות. במחקרים שנערכו ברחבי העולם, נמצא מתאם גבוה בין כמות הסניפים של מקדונלד'ס ביחס למספר התושבים לבין שיעור ההשמנה באותה מדינה. זה לא מפתיע, שהרי ידוע שהמזון המהיר עתיר בקלוריות ושומן. מקדונלד'ס אף ספגה לא מעט ביקורת בעניין, בעיקר מצד פעילים סביבתיים וחסידי בריאות שהתלוננו שהתפריט שלה עתיר בקלוריות. בכל מקרה, לא מענייננו להיכנס כאן לעובי הקורה בעניין הבריאותי, מה גם שיש מחקרים סותרים בנושא, אבל בכל זאת נשאלת השאלה האם התופעה כבר פוגעת ברשתות המזון המהיר בעולם וכיצד היא תשפיע עליהן בעתיד?

 

אם לוקחים את מקדונלד'ס בתור דוגמא מייצגת, התשובה די ברורה - מזה כמה שנים שהחברה חווה ירידה דרמטית בכמות הסועדים. החברה הצליחה לפחות למתן את הפגיעה בהכנסות באמצעות שינויים בתמחור חבילות המוצרים שלה ושילוב מזון בריאותי יותר, אולם הצמיחה נעצרה. לא מפתיע אם כן, שהמניה די דורכת במקום בשנים האחרונות. יותר מזה, ייתכן שמה שמונע ממנה לאבד גובה, היא תשואת הדיבידנד היפה שמחלקת החברה, סביב 3.5% בשנה.

 

מגמה נוספת שקורמת עור וגידים בשנים האחרונות, היא שוק חיקויי (או תחליפי) הבשר. מדובר במוצרים המורכבים בעיקר מחלבוני סויה ואפונה. ההבדלים המרכזיים בינם לבין תחליפי בשר צמחיים או טופו, היא העובדה שהם לא רק דומים בטעמם לבשר אמיתי, אלא גם מכילים פרופיל תזונתי כמעט זהה. כלומר, לכל מנה יש בערך אותה כמות חלבונים כמו מנה מקבילה של עוף, אבל עם אפס כולסטרול או חומצות טראנס ושומן. אחת החברות המובילות בתחום היא חברתBeyond Meat. החברה הוקמה לפני כארבע שנים, ובין המשקיעים שלה אפשר למצוא גם את ביל גייטס, אשר אימץ את משבר ייצור הבשר כאחת מהסוגיות המרכזיות בהן הוא עוסק בימים אלו.

 

כאמור, החיפוש אחר תחליפי בשר אינו רק עניין אידיאולוגי של דאגה לבעלי החיים או מסיבות בריאותיות. הוא מגיע גם מהעובדה שאוכלוסיית העולם מתקרבת לנקודה בה לא יהיה מספיק בשר לכולם. ההתפתחות המהירה של מדינות מרובות אוכלוסין כמו סין והודו, שהאוכלוסיות שלהן מאמצות תזונות יותר ויותר מערביות המתבססות על בשר, מוסיפה שמן למדורת המחסור הצפוי בבשר. אי לכך, העולם צריך לחשוב על דרכים חדשות להשיג בשר, וייצור תחליפי בשר שמקורם אינו בבעלי חיים הוא פיתרון נהדר לבעיה. לשמחתנו, התפתחות הטכנולוגית המהירה מסייעת בתחום, וכך למשל יש היום כבר כמה חברות המסוגלות להדפיס תחליפי בשר באמצעות מדפסות תלת-מימדיות.

 

בסיכומו של יום, אפשר להעריך כי עולם הפאסט-פוד לא הולך להיעלם מחר בבוקר וגם לא בשנים הקרובות. יש לכך עדיין דרישה גבוהה. בנוסף, גם אם תחליפי הבשר אכן יתפסו תאוצה, נראה כי מקדונלד'ס ומתחרותיה יוכלו לשלב אותם בהדרגה ביחד או במקום המוצרים הקיימים שלהן. במילים אחרות, יש סיכוי שנראה שינוי אבל כנראה שחברות כמו מקדונלד'ס ימשיכו להצליח, הן רק יצטרכו לעבור התאמה לדרישות הבריאותיות המחמירות יותר של הצרכנים בעתיד.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: *אין בתשואות ובדירוגי העבר בכדי להבטיח תשואה או דירוג דומים בעתיד ** הסקירות המוצגות באתר זה הוכנו על ידי מחלקת המחקר של בית ההשקעות אלטשולר שחם ו/או מי מטעמה, והן בוצעו בהסתמך אך ורק על מידע פומבי גלוי לציבור. ***המידע מבוסס על מידע שדווח לציבור על ידי החברות הנסקרות בו וכן על הערכות ואומדנים, שמטבע הדברים אפשר ויתבררו כחסרים או בלתי מדויקים או בלתי מעודכנים. כמו כן, עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין ההערכות המובאות במידע לבין התוצאות בפועל. **** המידע המוצג במסגרת הסקירות, הינו חומר מסייע בלבד ואין לראות במידע זה כעובדתי או כמידע שלם וממצה של ההיבטים הכרוכים בני"ע ו/או בנכסים הפיננסים המוזכרים בו, ולכן אין לראות במידע האמור, כהמלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או הזמנה לקבל הצעות או ייעוץ- בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של המשקיע- לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. *****החברה ו/או החברות הקשורות אליה ו/או בעלי עניין בה עשויים להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסיים המצוינים במידע באתר ולהיות בעלי עניין אישי בנושא, וזאת חרף האמור בתוכן המידע המוצג. ****** אין באמור במסגרת המידע באתר כדי להוות התחייבו