הילארי או טראמפ - מי יותר טוב לשוק?

קלמן שחם
|
31 יולי, 2016
גילוי נאות

הכלכלה האמריקנית נראית טוב, ועדיין ישנם אתגרים רבים איתם יצטרך להתמודד הנשיא הבא של ארה"ב שייבחר בעוד מספר חודשים. מה ההבדלים בין הילארי לטראמפ, ומי מביניהם טוב יותר לשוק ההון?

 

מה האתגרים הכלכליים שעומדים בפני הנשיא האמריקאי שייבחר?

הבחירות בנובמבר תופסות את הכלכלה האמריקנית במצב סביר. הצמיחה התייצבה, האבטלה בשפל, ושוק ההון למרות ירידה בריווחיות חברות רבות ב S&P 500 ממשיך להיות במגמה חיובית. גם סביבת המאקרו נותנת רוח גבית לחברות האמריקניות. בעיקר, הריבית האפסית שמאפשרת להן ללוות כמה כסף שהן רוצות בריבית נמוכה, ולהשתמש בו כדי לרכוש מתחרות או בשביל רכישה חוזרת של מניותיהן. מי שייבחר יצטרך להתמודד מול אתגרים רבים. למשל, התגברות התחרות מול יצרניות ממזרח אסיה, אינפלציה נמוכה, שמקשה על החברות להעלות מחירים ולייצר צמיחה אורגנית. הנשיא הנבחר יצטרך גם להביא פיתרון לצמצום הגירעון הממשלתי התופח במדינה, ריבוי הלוואות סטודנטים ללא יכולת החזר, בעיית הגירה ממדינות שכנות ונושאים נוספים.

 

מדוע יש משקיעים המפחדים מדונלד טראמפ?

טראמפ הוא תעלומה בעיני. כל מסע הבחירות שלו מבוסס על סיסמאות, כך שאף אחד לא יודע מה הוא באמת מתכוון לעשות אם ייבחר. בכל זאת, מהנאומים שלו אפשר ללמוד כי הוא מציע הפחתת מסים דרמטית לחברות ועובדים. לטענתו, זה יוביל את ארה"ב לצמיחה של שישה אחוזים בשנה. בפועל, התנאים הדמוגרפיים בארה"ב לא מאפשרים צמיחה בסדר גודל כזה, כך שהתוכנית עשויה להיכשל ולהשאיר את ארה"ב עם גירעון מנופח יותר. אי וודאות וגידול בחוב הלאומי. הם רע לשווקים, ולכן זכייה של טראמפ בבחירות עלולה להכניס השווקים למערבולת.

 

האם לדעתך הילארי טובה יותר לשוק ההון?

הילארי מייצגת את הקו המתון ולכן המשקיעים מחבבים אותה יותר. האג'נדה שלה מתבססת על עידוד הצמיחה דרך הגדלת ההכנסה הפנויה של מעמד הביניים, שתמומן על ידי העלאת מסים לשכבות החזקות. העסקים הקטנים אחראים לכ- שבעים אחוזים מתוספת המשרות במדינה, כך שהתוכנית יכולה לייצר צמיחה אמיתית בתמ"ג. הגידול בגביית המיסים תייצר עודף שיופנה לתשתיות, חינוך ובריאות. הילארי מתכננת להמשיך את רפורמת אובמה בתחום הבריאות, למשל על ידי הגבלת מחירי תרופות מצילות חיים, וזאת אחת הסיבות לחששות של המשקיעים מפגיעה בחברות מסקטור הבריאות. למרות זאת, נראה כי המדיניות הכלכלית-חברתית של הילארי תהיה טובה יותר עבור שוק ההון.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה מהווה הערכה מקצועית בלבד. לחברה ו/או לחברות הקשורות אליה עשוי להיות עניין אישי בנושא והיא/הן עשויות להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך המצוינים במידע באתר. אין לראות באמור כהמלצה ו/או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכי הלקוח, או הזמנה לייעוץ כאמור ו/או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים. הסקירה מתבססת על מידע פומבי וגלוי , וכן על הערכות ואומדנים שעשויים להיות חסרים ו/או בלתי מדוייקים או בלתי מעודכנים. הסקירה אינה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הצופה. הדעות המובאות בסקירה נכונות ליום הסקירה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה כלשהי. אין להעתיק, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים את הסקירה ללא אישור מראש.