הכלכלה הברזילאית משנה כיוון

אלטשולר שחם
|
04 אפריל, 2016
גילוי נאות

 

ברזיל סומנה בתחילת המאה כאחת המדינות המבטיחות ביותר בעולם. בכל זאת, היה מדובר באחת הכלכלות עם התמ"ג הגבוה בעולם, מדינה עשירה בסחורות מכל הסוגים וכוח עבודה זול. הזכייה באירוח המונדיאל ב-2014 והמשחקים האולימפיים ב-2016 הוסיפו להתלהבות של המשקיעים ממדינת הסמבה. בפועל, ברזיל שקעה עמוק בבוץ - הכנסות המדינה התדלדלו, הגירעון הלאומי תפח, האינפלציה עלתה ליותר מ-10%, והריאל הברזילאי צלל בעשרות אחוזים בשנה האחרונה.

 

אין ספק שברזיל נפגעה קשה במיוחד מקריסת שוק הסחורות. אבל, באופן מפתיע אולי, ייצוא הסחורות מברזיל מהווה כ- 5% בלבד מתוך התמ"ג של המדינה, כך שההתדרדרות הגיעה בגלל חוליים אחרים, בעיקר עלייה גדולה בהיקף השחיתות בכל הדרגים, פריון עבודה נמוך והקצאה לא נכונה של הוצאות ציבוריות. כתוצאה מכך איבדו מדדי המניות בברזיל חלק נכבד מערכם בשנים האחרונות.

 

בשבועות האחרונים מסתמן מפנה כאשר שניים מהאנשים החזקים במדינה הועמדו לדין - הנשיא לשעבר לואיס אינסיו דה סילבה (המכונה לולה) והטייקון מרסלו אודברכט. דה סילבה נחשב בעבר לאחד הפוליטיקאים הפופולאריים ביותר במדינה ואודברכט עמד בראש חברת החזקות גדולה ששלטה על ענף הבניה באמריקה הלטינית והקריביים. השניים קשורים לשערוריית השחיתות הגדולה ביותר בהיסטוריה של ברזיל, במרכזה ענקית הנפט והגז פטרובראס, שלפי החשדות נהפכה בשנות השיא של ברזיל לכלי בידי אנשי השלטון לגזירת קופונים שמנים לכיסם.

 

הפעם, נראה כי אנשי החוק מתכוונים להתחיל בניקוי אורוות בשלטון המושחת במדינה. אודברכט הוא הראשון שכבר הורשע בשוחד, הלבנת הון וחברות בפשע מאורגן ונשלח ל-19 שנות מאסר, וכרגע קרוב ל-40 חברי קונגרס, בעיקר מהקואליציה, נמצאים תחת חקירה בנושא. הפרשה מגיעה גם לפתחה של הנשיאה הנוכחית – רוסף, שנתפשת כאחת האחראיות המרכזיות לשקיעתה של המדינה בבוץ. ייתכן שעשרות אלפי האזרחים שיצאו להפגין ברחובות סאו פאולו, ברזיליה ובערים רבות אחרות, יובילו להחלפתה ולצאתה של ברזיל לדרך חדשה, פחות מושחתת המתבססת על תהליכים כלכליים בריאים יותר.

 

המשחקים האולימפיים שיתקיימו השנה בברזיל יכולים לתת לכך רוח גבית. התיירים שהגיעו למונדיאל בברזיל ב-2014 הוסיפו לתוצר הלאומי למעלה מ-11 מיליארד דולרים לפי ההערכות. למשחקים האולימפיים צפויים להגיע הרבה יותר תיירים, כך שההכנסות צפויות להיות גבוהות פי כמה. רמז נוסף לבאות הגיעה מכיוונה של יצרנית המכוניות הגדולה ג'נרל מוטורס, שהודיעה לאחרונה על כך שהיא מתכוונת לחדש את פעילותה בברזיל בשנה הקרובה ולהשקיע 6.5 מיליארד דולר בפיתוח המותג במדינה. זה קורה דווקא אחרי שיצרניות רבות הפסיקו את הייצור בברזיל. ההתאוששות המסתמנת במחירי הסחורות עשויה גם היא לסייע לייצוא הברזילאי להתייצב. הדברים האלו תרמו להתחזקות של הריאל, והובילו את מדד ה-Bovespa הברזילאי לזנק בחדות בשבועות האחרונים.

 

למרות האופטימיות, אסור לשכוח את הסיכונים בהשקעה בברזיל. המדינה עדיין סובלת מהמיתון החמור ביותר זה 25 שנה והצמיחה הכלכלית צפויה להמשיך להצטמק עוד בהמשך השנה. כל זה קורה כאשר לברזיל יש חוב דולרי גבוה של 345 מיליארד דולר. אם ימשך הפיחות בריאל, המדינה תתקשה אף יותר להחזיר את החוב הזה. לאור זאת, הורידו סוכנויות דירוג אשראי את דירוג האג"ח הממשלתיות של ברזיל לדרגת "זבל", כך שצריך לקחת בחשבון שהשקעה בברזיל היא עדיין בעלת פרופיל סיכון גבוה יחסית.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: *אין בתשואות ובדירוגי העבר בכדי להבטיח תשואה או דירוג דומים בעתיד ** הסקירות המוצגות באתר זה הוכנו על ידי מחלקת המחקר של בית ההשקעות אלטשולר שחם ו/או מי מטעמה, והן בוצעו בהסתמך אך ורק על מידע פומבי גלוי לציבור. ***המידע מבוסס על מידע שדווח לציבור על ידי החברות הנסקרות בו וכן על הערכות ואומדנים, שמטבע הדברים אפשר ויתבררו כחסרים או בלתי מדויקים או בלתי מעודכנים. כמו כן, עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין ההערכות המובאות במידע לבין התוצאות בפועל. **** המידע המוצג במסגרת הסקירות, הינו חומר מסייע בלבד ואין לראות במידע זה כעובדתי או כמידע שלם וממצה של ההיבטים הכרוכים בני"ע ו/או בנכסים הפיננסים המוזכרים בו, ולכן אין לראות במידע האמור, כהמלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או הזמנה לקבל הצעות או ייעוץ- בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של המשקיע- לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. *****החברה ו/או החברות הקשורות אליה ו/או בעלי עניין בה עשויים להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסיים המצוינים במידע באתר ולהיות בעלי עניין אישי בנושא, וזאת חרף האמור בתוכן המידע המוצג. ****** אין באמור במסגרת המידע באתר כדי להוות התחייבות להשאת תשואה.