הציוצים שמניעים את השוק

אלטשולר שחם
|
04 ינואר, 2017
גילוי נאות

 

בשנים האחרונות אנו עדים לתופעת "משקיעי הכותרות", אותם משקיעים רבים שמקבלים החלטות השקעה רק על סמך הכותרת הראשית מבלי להמשיך לגלול למטה את העמוד כדי לקרוא את הפרטים המלאים. בשנה האחרונה עלתה התופעה מדרגה, וכעת גם ציוץ של 140 תווים בטוויטר או סטטוס קצרצר בפייסבוק מייד יכולים להקפיץ מחיר של מניה או לרסק אותו למטה. התופעה הזו מוזרה משני טעמים - ראשית, כי לעיתים המצייץ הוא אמנם דמות מנוסה בתפקידה, אבל לא כזו שיש לה השפעה כלשהי על ההתרחשויות ארוכות הטווח. ושנית, גם אם מדובר בנשיא ארה"ב (ותיכף נחזור אל טראמפ), לעיתים ההצהרות נשענות על מספרים שגויים שרחוקים מהמציאות.

 

דוגמא טובה להתבטאות שהשפיעה על השוק, היא הציוץ של הילארי קלינטון בספטמבר 2015 בו היא טענה שהעלאת מחירי התרופות בארה"ב היא שערורייתית, ושהיא מתכוונת להילחם בנושא לאחר שתיבחר לנשיאות. הילארי נתנה בתור דוגמא תרופה מסוימת לטיפול בזיהום על ידי טפיל כלשהו, שמחירה נסק בן לילה מ-13.5 דולר ללא פחות מ-750 דולרים. ההתבטאות הזו הגיע כחודש לאחר שברני סנדרס, המועמד שהתחרה מול קלינטון בבחירות מטעם המפלגה הדמוקרטית, פנה אל חברת תרופות מובילה בשאלה לגבי העלאה חדה של אחת מהתרופות שבבעלותה. הטוויט של הילארי הפיל את מדד הביומד של הנאסד"ק ב-5% מייד לאחר ההתבטאות. בהמשך, הירידות הגיעו גם לחברות התרופות הגדולות בוול סטריט, שאיבדו לא מעט מערכן בשנה שלאחר מכן. אבל, הניצחון המפתיע של טראמפ בבחירות, והעובדה שהוא לא התייחס במפורש לנושא מחירי התרופות, טרף את הקלפים בנושא, ורבות ממניות המגזר שינו לאחרונה כיוון והחלו לשוב לעליות מחירים. זו דוגמא מצוינת להמחשת ההשפעה הגדולה שיכולה להיות לציטוטים של דמויות מפתח על מחירי המניות בטווח הקצר, למרות שבטווח הארוך הדברים שלהם לא יצאו אל הפועל ולא יפגעו בחברות בענף.

 

דוגמא הפוכה, היא הציוץ של טראמפ בדצמבר 2016 לגבי העלויות הגבוהות מידי של ייצור מטוס החמקן מדגם F-35. למרות שהיה מדובר בחדשות ישנות, שהרי הנושא נידון בתקשורת האמריקנית בהרחבה עוד הרבה לפני שטראמפ נבחר, הפעם ניתנה הצהרה של טראמפ כי הוא מתכוון לחסוך מיליארדי דולרים מההוצאות הצבאיות של ארה"ב, כנראה גם במטוסי החמקן. מנית לוקהיד מרטין צללה מעל 4% בתגובה מיידית לציוץ. בניגוד למקרה הקודם, הפעם הייתה הצדקה מסוימת לירידת המחיר. מהחוזה של לוקהיד עם ארה"ב למכירת מטוסי F-35 נשארו על פי הפרסומים בתקשורת כ- 300 מיליארד דולר נוספים, כך שקיצוץ משמעותי בסכום הזה עלול לפגוע בהכנסות של החברה בשנים הקרובות. זאת כנראה הסיבה שמנית לוקהיד המשיכה במגמה שלילית מאז הציוץ של טראמפ.

 

המסקנה מכאן פשוטה - ציוצים בטוויטר או סטטוסים ברשתות חברתיות אחרות זה דבר נחמד, אפילו מעניין, כי זה מרמז על האג'נדה של המצייץ. זה גם יכול להשפיע על מחיר המניה בטווח המיידי ואף למספר חודשים, הן למעלה או למטה, אבל באופן שלא ניתן לחיזוי. עם זאת, חייבים לזכור כי לא כל התבטאות של דמות מפתח מתבססת על נתונים נכונים, וגם אם כן, עדיין אין וודאות שההצהרה אכן תיושם בפועל. לעיתים, גם אם ההצהרה תתממש מדובר בעניין שבסך הכול ייתן מכה בכנף לפעילות העסקית של החברה, כמו במקרה של בואינג. במקרים כאלו, המניה צפויה לשוב די מהר למחיר בו היא נסחרה לפני הציוץ. במילים אחרות, ההסתכלות של המשקיעים צריכה להמשיך להיות אל הטווח הבינוני וארוך, ולא לפעול בפזיזות בגלל ציוץ בטוויטר או כותרת שאתם קוראים ברשת.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: *אין בתשואות ובדירוגי העבר בכדי להבטיח תשואה או דירוג דומים בעתיד ** הסקירות המוצגות באתר זה הוכנו על ידי מחלקת המחקר של בית ההשקעות אלטשולר שחם ו/או מי מטעמה, והן בוצעו בהסתמך אך ורק על מידע פומבי גלוי לציבור. ***המידע מבוסס על מידע שדווח לציבור על ידי החברות הנסקרות בו וכן על הערכות ואומדנים, שמטבע הדברים אפשר ויתבררו כחסרים או בלתי מדויקים או בלתי מעודכנים. כמו כן, עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין ההערכות המובאות במידע לבין התוצאות בפועל. **** המידע המוצג במסגרת הסקירות, הינו חומר מסייע בלבד ואין לראות במידע זה כעובדתי או כמידע שלם וממצה של ההיבטים הכרוכים בני"ע ו/או בנכסים הפיננסים המוזכרים בו, ולכן אין לראות במידע האמור, כהמלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או הזמנה לקבל הצעות או ייעוץ- בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של המשקיע- לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. *****החברה ו/או החברות הקשורות אליה ו/או בעלי עניין בה מחזיקים או עשויים להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסיים המצוינים במידע באתר ולהיות בעלי עניין אישי בנושא, וזאת חרף האמור בתוכן המידע המוצג. ****** אין באמור במסגרת המידע באתר כדי להוות התחייבות להשאת תשואה.