מה קורה למניה כשהבעלים עוזב?

דפנה בסה
|
28 פברואר, 2018
גילוי נאות

 

הצלחה של חברה תלויה בהרבה פרמטרים, אבל בעיקר בהמשכיות מימוש החזון של מייסד החברה. מה קורה לעיתים לפעילות החברה ביום שאחרי שהוא עוזב?

 

 

איך עזיבה כזו משפיעה על עתידה של החברה?

הצלחה של חברה לאורך זמן תלויה במגוון רחב של פרמטרים, אבל הכישרון והכריזמה של אנשי מפתח יכולים במקרים רבים להבדיל בין הצלחה לכישלון. מדובר בעיקר בחברות בהן אנשי המפתח הם בעלי חזון ויכולת לעשות ממנו הרבה כסף. דוגמאות טובות לכך הם ג'ף בזוס באמזון, מארק צוקרברג בפייסבוק או איילון מאסק בטסלה מוטרוס. כשאנשי מפתח כאלו עוזבים, לפעמים החזון עוזב יחד איתם ואז הפעילות העסקית של החברה עלולה להתחיל לדעוך. מצד שני, אם המייסדים או אנשי המפתח משכילים להטמיע בחברה את ה-DNA שלהם ולבחור את המחליפים המתאימים, החזון יכול להמשיך גם שנים ארוכות אחרי שהם מסיימים את הקדנציה.

 

 

תוכל לתת כמה דוגמאות למקרים בהם איש מפתח עזב והחברה המשיכה להצליח גם בלעדיו?

אחת הדוגמאות הכי טובות למקרה כזה היא מותו המצער של סטיב ג'ובס, המייסד והמנכ"ל לשעבר של אפל. מחליפו בתפקיד המנכ"ל - טים קוק, הצליח להמשיך את החזון של ג'ובס ולשמור את המובילות של מוצרי החברה, ולראיה המניה הגדילה את שוויה יותר מפי שלושה מאז. דוגמא מעניינת נוספת היא התפטרותו של מייסד חברת הנסיעות השיתופיות אובר - טראוויס קלניק, מכסא המנכ"לות על רקע טענות על ניסיונות הונאה והטרדות מיניות בחברה. למרות העזיבה, קלניק הצליח להטמיע בחברה את החזון שעל בסיסו הוא הקים אותה, ואובר ממשיכה להיות אחת מהמובילות בתחומה גם היום.

ומה קורה בישראל, גם כאן רואים השפעה של עזיבה או כניסה של אנשי מפתח לחברות?

בוודאי, קחו למשל את העזיבה של המנכ"ל המצליח של איי.די.איי ביטוח – רביב צולר. צולר, שהיה אחד מאבני היסוד של החברה, כיהן בתפקיד מעל 10 שנים במהלכן הוא הצליח לבסס את המותג "ביטוח ישיר" ולהפוך חברה קטנה לאחת מחברות הביטוח הגדולות במדינה. העזיבה הוכרזה כ"רעידת אדמה" ובשבוע שלאחר מכן נפלו מניות החברה בכמעט 10%. מאז, הן כבר הספיקו לשוב למחיר טרם ההודעה, ובצדק, כי ה-DNA של החברה ימשיך לחיות גם ביום שאחרי צולר. דוגמא טובה נוספת, הפעם דווקא להשפעה החיובית של כניסת גוף שליטה חדש, היא קרן פימי. הקרן ידועה כמי שנכנסת כשותפה בחברות שבהן ההנהלה הקיימת לא מצליחה לנהל את העסק בצורה יעילה ורווחית. הקרן מכניסה לא רק כסף אלא לרוב גם "דם" ניהולי חדש לחברה, ומצליחה להוביל אותה לצמיחה וליצירת ערך למשקיעים.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה מהווה הערכה מקצועית בלבד. לחברה ו/או לחברות הקשורות אליה עשוי להיות עניין אישי בנושא והיא/הן עשויות להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך המצוינים במידע באתר. אין לראות באמור כהמלצה ו/או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכי הלקוח, או הזמנה לייעוץ כאמור ו/או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים. הסקירה מתבססת על מידע פומבי וגלוי , וכן על הערכות ואומדנים שעשויים להיות חסרים ו/או בלתי מדוייקים או בלתי מעודכנים. הסקירה אינה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הצופה. הדעות המובאות בסקירה נכונות ליום הסקירה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה כלשהי. אין להעתיק, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים את הסקירה ללא אישור מראש. האמור לא מהווה תחליף ליעוץ מס פרטני.