מחיר הנפט בשפל - סיכון לבנקים בארה"ב?

אלטשולר שחם
|
29 פברואר, 2016
גילוי נאות

קריסת מחיר הנפט בשנתיים האחרונות מציבה קשיים חריפים על מפיקות הנפט הגדולות בעולם. האם המערכת הבנקאית שהלוותה את הכסף לחברות נמצאת בסכנה?

 
האם מחיר הנפט צפוי להישאר נמוך בעתיד הקרוב?

תיקון של מחיר הנפט למעלה יכול לקרות רק אם תהיה ירידה בהיצע. ההסכם המסתמן בין סעודיה לרוסיה לפיו הם יקפיאו את הגידול בהפקה, הוא צעד חיובי בכיוון הזה. מצד שני, שתיהן נמצאות בשיא התפוקה שלהן, כך שבלי קיצוץ בתפוקה ההיצע עדיין יישאר גבוה מידי. יותר מזה, נראה כי מדינות אופ"ק האחרות לא ששות להצטרף להבנות האלו. איראן למשל, שחזרה לאחרונה למשחק לאחר הסרת הסנקציות, וגם עיראק, הצהירו על המשך גידול בהפקה כדי להרחיב את נתח השוק שלהן באירופה ובמזרח אסיה. ללא הסכם רחב יותר בין מפיקות הנפט הגדולות בעולם, קשה לראות תיקון למעלה במחיר הנפט בעתיד הקרוב.

 

עד כמה חמורות הבעיות של מפיקות הנפט?

זה לא סוד שמחיר נפט נמוך מ-30 דולר לחבית אינו כלכלי למרבית המפיקות. עדות ניצחת לכך אפשר לראות בארה"ב, שם ירד מספר האסדות הפעילות בשני שליש בהשוואה למספרן לפני שנה. יותר מזה, לפי ההערכות של האנליסטים, הצלילה במחיר הנפט הובילה את מפיקות הנפט האמריקניות להפסד מצטבר של כ-15 מיליארד דולר ב-2015. ההסכם בין סעודיה לרוסיה הוא הוכחה שגם הן לא יכולות לעמוד ברמת המחיר הנוכחית, ושקיים סיכון לפגיעה קשה בכלכלתן. מפיקות קטנות יותר, כמו וונצואלה, כבר נמצאות בתחילת קריסה כלכלית. גם מדינות המזרח התיכון, שעלויות הפקת הנפט שלהן נמוכה יותר, יתקשו להיות רווחיות אם מחיר הנפט יישאר ברמה הנוכחית לתקופה ארוכה.

 

האם זה סיכון משמעותי למערכת הפיננסית בארה"ב?

החשש העיקרי של המשקיעים הוא שהמשבר בשוק הנפט יגיע גם אל המערכת הבנקאית שהלוותה סמוכים ניכרים לחברות במגזר. מצד אחד, לבנקים הגדולים בארה"ב אכן יש חשיפה של מיליארדי דולרים להלוואות והשקעות בחברות נפט, אולם הלוואות אלו עדיין מהוות מספר אחוזים בודדים מתיק האשראי של הבנקים. בנוסף, רוב ההלוואות ניתנו לחברות בדירוג חוב גבוה וחלקן אף מגובות בביטחונות הנשענים על נכסים ריאלים. בכל מקרה, הבנקים לא מקלים ראש בעניין, ורובם כבר הפרישו מאות מיליוני דולרים לרזרבות כדי לכסות על הפסדים אפשריים מהלוואת לחברות שלא יוכלו לעמוד בהן. לכן, גם אם מחיר הנפט ימשיך להיות נמוך לאורך זמן, מדובר בסיכון מצומצם בלבד למערכת הפיננסית בארה"ב.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה מהווה הערכה מקצועית בלבד. לחברה ו/או לחברות הקשורות אליה עשוי להיות עניין אישי בנושא והיא/הן עשויות להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך המצוינים במידע באתר. אין לראות באמור כהמלצה ו/או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכי הלקוח, או הזמנה לייעוץ כאמור ו/או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים. הסקירה מתבססת על מידע פומבי וגלוי , וכן על הערכות ואומדנים שעשויים להיות חסרים ו/או בלתי מדוייקים או בלתי מעודכנים. הסקירה אינה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הצופה. הדעות המובאות בסקירה נכונות ליום הסקירה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה כלשהי. אין להעתיק, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים את הסקירה ללא אישור מראש