מי החברות שייהנו מהסכמי טראמפ-סעודיה?

אלטשולר שחם
|
08 יוני, 2017


אחד התוצרים המוחשיים הבולטים של ביקור טראמפ במזרח התיכון הייתה הצהרת סעודיה על כוונתה לבצע רכישות של נשק וציוד צבאי מארה"ב בהיקף של למעלה מ-350 מיליארד דולר בעשר השנים הקרובות. 110 מיליארד דולר מתוכן כבר נחתמו. ההצהרה הזו מגיעה לאחר תקופה לא קלה עבור התעשיות הצבאיות האמריקניות, שראו את הכנסותיהן מצטמקות בצורה דרמטית בעקבות החלטת ממשל אובמה לצאת מעיראק ואפגניסטן. כעת, יצרניות הציוד הצבאי יכולות לנשום לרווחה ולהרוויח בגדול מהעסקאות האלו כשהעסקאות תצאנה לפועל.

 

החברות האמריקניות המובילות בתחום הנשק כבר החלו לחתום עסקאות ישירות עם הסעודים. לוקהיד מרטין, שעשויה להיות אחת המרוויחות הגדולות ביותר מההסכמים עם סעודיה, חתמה עם הסעודים לאחרונה על עסקאות לאספקת מערכות נשק בהיקף של כ-30 מיליארד דולר. גם בואינג הודיעה על מספר עסקאות למכירת מטוסי סיור, מסוקים ומערכות נשק. החברות הישראליות העוסקות בתחום הביטחוני עקבו מטבע הדברים בדריכות אחר הפרסומים מסעודיה ומוול סטריט. החברות הצבאיות המקומיות הן, בין השאר ספקיות מוצרים צבאיים ומערכות מתקדמות של חברות הנשק האמריקניות ולכן גם הן עשויות ליהנות מהפריחה המחודשת בתחום הצבאי. למעשה, חברות הציוד הצבאי המקומיות הקטנות יותר עשויות ליהנות מהעניין אפילו יותר, היות וכעת החברות הגדולות יפנו את עיקר המאמצים שלהם לעסקאות הגדולות ותהיה פחות תחרות על הפרויקטים הקטנים.

 

350 מיליארד הדולרים של הסעודים לא מתוכננים ללכת רק לתחום הצבאי. המשקיעים הסעודים מעוניינים גם להשתתף בהשקעות בפרויקטי אנרגיה ותשתיות בארה"ב ובמזרח התיכון. לאור תוכנית שדרוג התשתיות האדירה שמתכנן טראמפ בשנים הקרובות, זה יכול להזרים הרבה כסף לחברות תשתיות ואנרגיה בארה"ב. בלאקסטון גרופ כבר חתמה על הסכם ולפיו הסעודים ישקיעו באמצעותה כ-40 מיליארד דולר בתשתיות בארה"ב. גם אקסון מוביל חתמה על הסכם עם משקיעים סעודים להקמת קומפלקס פטרוכימי בהיקף של 20 מיליארד דולר. מדובר בפרויקט המורכב מ-11 פרויקטים בתחומי כימיה, זיקוק וגז טבעי, שצפוי להעסיק עשרות אלפי עובדים.

 

חברה נוספת שכבר סגרה עם הסעודים היא ג'נרל אלקטריק, שחתמה על עסקה בהיקף של 15 מיליארד דולר לשיתוף פעולה עם סעודיה במגוון פרויקטים שמטרתם לשפר את יכולות החשמל והאנרגיה של המדינה.

 

מניותיהן של החברות האלו וחברות אחרות ממגזרי הפעילות שלהן, זינקו לאחר שנודעו פרטי העסקאות, אבל אם הסעודים יעמדו בהצהרותיהם ארוכות הטווח, היקף העסקאות עם אותן חברות יהיה גדול פי כמה בשנים הבאות. זה נותן עדיין אפסייד גדול למניות האלו. אפשר להעריך שמדינות נוספות בעולם, שצופות בהתחמשות הסעודית המסיבית, ירצו גם הן להגדיל את היקף הרכישות הצבאיות שלהן כדי להישאר בראש מירוץ החימוש העולמי. גם זה יכול לתת דחיפה נוספת למניות של יצרניות הנשק הגדולות בעולם.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: *אין בתשואות ובדירוגי העבר בכדי להבטיח תשואה או דירוג דומים בעתיד ** הסקירות המוצגות באתר זה הוכנו על ידי מחלקת המחקר של בית ההשקעות אלטשולר שחם ו/או מי מטעמה, והן בוצעו בהסתמך אך ורק על מידע פומבי גלוי לציבור. ***המידע מבוסס על מידע שדווח לציבור על ידי החברות הנסקרות בו וכן על הערכות ואומדנים, שמטבע הדברים אפשר ויתבררו כחסרים או בלתי מדויקים או בלתי מעודכנים. כמו כן, עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין ההערכות המובאות במידע לבין התוצאות בפועל. **** המידע המוצג במסגרת הסקירות, הינו חומר מסייע בלבד ואין לראות במידע זה כעובדתי או כמידע שלם וממצה של ההיבטים הכרוכים בני"ע ו/או בנכסים הפיננסים המוזכרים בו, ולכן אין לראות במידע האמור, כהמלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או הזמנה לקבל הצעות או ייעוץ- בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של המשקיע- לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. *****החברה ו/או החברות הקשורות אליה ו/או בעלי עניין בה מחזיקים או עשויים להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסיים המצוינים במידע באתר ולהיות בעלי עניין אישי בנושא, וזאת חרף האמור בתוכן המידע המוצג. ****** אין באמור במסגרת המידע באתר כדי להוות התחייבות להשאת תשואה