שוק ההון והאיחוד האירופאי לאחר ה- BREXIT

שי ירון
|
30 יוני, 2016
גילוי נאות

הבריטים החליטו לעזוב את האיחוד האירופי והשווקים הגיבו בחריפות. עד כמה דרמטית באמת תהיה הפגיעה בכלכלה העולמית?

 

האם תגובת השוק פרופורציונאלית?

השווקים מגיבים במהירות ובמיוחד כשההפתעות נחשבות רעות. נראה כי המחיר הכלכלי שבריטניה החלה לשלם על המהלך הנו כבד. דירוג האשראי המושלם שהיה לה הורד ויתכן ואף ימשיך לרדת בעתיד. סביר להניח שמעמדה כמרכז הפיננסי של אירופה ותנאי הסחר שלה יפגעו מאוד. בנוסף, תרומתה הספציפית של בריטניה לתקציבו של האיחוד אשר מאפשר לסייע ולהשקיע במטרות המשותפות, היא גדולה. בוודאי שאי ודאות באשר למדינות נוספות שעלולות לפנות לכיוון דומה, אינה מוסיפה. מכאן, שיש הגיון מסויים בתגובת השוק. אגב, במיוחד לאור העובדה שטרם ההצבעה ההערכות היו הפוכות.

 

האם צפויה כעת מגמה שלילית בשווקים לאורך זמן?

כעת כשכולם הפכו למומחים לאיחוד האירופאי ולגוש האירו, וחיים בתחושה שהסיפור הזה ילווה את השווקים, נכון להיזכר בתחילת השנה. ינואר ופברואר החלו בתנודתיות גבוהה בגלל תרחישים קיצוניים באשר להשפעת ההחלשות של הכלכלה הסינית. זה לא היה כל כך מזמן, האיום עדיין קיים, אך השוק נותן פרופורציה שונה לעניין. הפוקוס השתנה. אני מאמין שגם בנושא האיחוד האירופאי כך יקרה. בסמוך לחדשות, האמוציות משתלטות, תרחישים שאינם סבירים מקבלים משקל גדול מדי והעדר שועט. כשהעניינים נרגעים, מקומות שבהם הייתה הגזמה, מגיעים לתיקון. זה טבעו של שוק ההון.

 

האמת, יצאתי קצת מבולבל - מה נכון לעשות?

החדשות הלא טובות שאני יכול לבשר - זה שההפתעות, גם הרעות ימשיכו להיות מנת חלקו של שוק ההון בעתיד ולכן תנודתיות היא חלק בלתי נפרד בהשקעה מסוג זה. אם נתייחס לעבר, בחלק מהמקרים הירידות היו אף קיצוניות בצורה משמעותית ממה שאנו חווים כעת. יחד עם זאת, וזו הנקודה החשובה ביותר, בהסתכלות ארוכת טווח מגמת שוק המניות לרוב היא חיובית ופעם אחר פעם הוכח שניסיונות תזמון נועדו לכישלון. כל עוד מאפייני הלקוח ותוכניותיו לא משתנים, ההמלצה המוצלחת ביותר שהייתה במקרים כאלו - לא לעשות כלום, הסתברה כטובה ביותר.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה מהווה הערכה מקצועית בלבד. לחברה ו/או לחברות הקשורות אליה עשוי להיות עניין אישי בנושא והיא/הן עשויות להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך המצוינים במידע באתר. אין לראות באמור כהמלצה ו/או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכי הלקוח, או הזמנה לייעוץ כאמור ו/או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים. הסקירה מתבססת על מידע פומבי וגלוי , וכן על הערכות ואומדנים שעשויים להיות חסרים ו/או בלתי מדוייקים או בלתי מעודכנים. הסקירה אינה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הצופה. הדעות המובאות בסקירה נכונות ליום הסקירה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה כלשהי. אין להעתיק, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים את הסקירה ללא אישור מראש.