תחתית במחיר הנפט? לא בטוח שבעתיד הקרוב

אלטשולר שחם
|
06 מרץ, 2016
גילוי נאות

 

הנפילה החדה במחיר הנפט בשנה האחרונה שינתה את כללי המשחק במגזר האנרגיה. היא הובילה מצד אחד לקשיים פיננסים חריפים אצל מפיקות הנפט הגדולות – הן מדינות והן חברות, אבל מנגד הוזילה מאוד את מחירי האנרגיה והדלקים ברחבי העולם, תוצאה שהיא טובה עבור כלכלות העולם, שרבות מהן עדיין לא התאוששו מהמשבר של 2008. אז האם אחרי שהתרגלנו לעידן "ריבית אפס" אנחנו עומדים גם בפני עידן מחירי אנרגיה נמוכים? לא בטוח.

 

על פניו, ירידת מחיר הנפט היא תוצאה ישירה של עודף גדול של ההיצע על פני הביקוש. עם זאת, לא מן הנמנע שהייתה כאן יד מכוונת שהייתה מוכנה לספוג לתקופה מסוימת את הקשיים שנובעים ממחיר נפט נמוך כדי להשיג הישגים לטווח הארוך. של סעודיה למשל. שר הנפט הסעודי, עלי אל נעימי, שהוא כנראה אחד האנשים המשפיעים ביותר על שוק הנפט העולמי, היה זה שבסוף 2014 דחף להחלטה של מדינות אופ"ק שלא להקטין את קצב תפוקת הנפט אף שבשלב זה כבר היה ברור שמחיר הנפט הולך ונחלש. ייתכן וההחלטה הגיעה לאחר שבאותה שנה חטפה ממנה ארה"ב את הכתר של מפיקת הנפט הגדולה בעולם. בין אם זה היה מכוון ובין אם לא, זה נשא פרי עבור סעודיה וייצר משבר אצל חברות הנפט האמריקניות.

 

ארה"ב אכן הפכה בשנים האחרונות למובילה העולמית בהפקת נפט, בעיקר הודות למרבצי פצלי השמן האדירים שהתגלו במדינה. מדובר באבנים סלעיות שעל ידי שריפתן בתנורים מיוחדים ניתן להפיק מהן דלק נוזלי המקביל בתכונותיו לנפט גולמי. העניין הוא שהפקת נפט באמצעות פצלים יקרה בהרבה מעלות הפקה ישירה כמו זו שמבוצעת בסעודיה או במקומות אחרים בעולם, ולכן מחיר נפט נמוך הוא בעיה חמורה עבור המפיקות האמריקניות. לפי הדיווח האחרון של חברת המידע Baker Hughes, ירד מספר אסדות הנפט הפעילות בארה"ב לכ- 410 אסדות בלבד. ירידה של ממש בהשוואה למעל 1,500 אסדות שפעלו במדינה לפני שנה. זהו שפל שלא נראה מאז 2009.

 

הירידה במחיר הנפט משפיעה לשלילה גם על מפיקות נפט גדולות בהן עלויות ההפקה גבוהות יותר מאשר במזרח התיכון. רוסיה היא אחת מהן. לא רק שהסנקציות הכלכליות שהוטלו עליה בשל השתלטותה על חצי האי קרים מכבידות עליה, כעת התווספה לכך גם נפילת מחיר הנפט. זה הוביל את רוסיה למיתון עמוק. גם מפיקות קטנות יותר כמו וונצואלה או ניגריה למשל, נקלעו למשבר של ממש וחלקן כבר ביקשו סיוע דחוף מקרן המטבע העולמית.

 

לאחרונה נחלה רוסיה הצלחה בעניין, כאשר הובילה לחתימת הסכם הבנות עם סעודיה בנוגע להקפאת הגידול בקצב תפוקת הנפט. להסכם הצטרפו גם קטאר וונצואלה. אבל, התפוקה הנוכחית בשיא של כל הזמנים, כך שלא בטוח שזה מה שידחוף את מחיר הנפט בחזרה למעלה. יותר מזה, בכלל לא בטוח שהשאיפה הרוסית לצרף אל ההסכם גם את שאר המדינות החברות באופ"ק תצליח. איראן למשל, מעוניינת להתניע מחדש את תעשיית הנפט האדירה שלה אחרי שנים של השהייה. כעת, לאחר שהוסרו ממנה הסנקציות הכלכליות, היא שבה להפיק נפט ואף הצהירה על כוונה להגיע לייצוא של 1.5 מיליון חביות ביום כבר בעתיד הנראה לעין. זה מספר גדול. גם עיראק ממשיכה להעלות את התפוקה שלה בחודשים האחרונים כדי לנצל את המשבר של החברות האמריקניות והאירופאיות, ולנגוס בנתח השוק שלהן באירופה ובמזרח אסיה.

 

לאור זאת, נראה מחיר הנפט עוד עלול לרדת בעתיד הנראה לעין. עם זאת, בסופו של דבר הוא יהיה חייב לתקן למעלה. היות ולכל מפיקות הנפט, כולל סעודיה, קשה להרוויח כאשר מחיר החבית נמוך מ-30 דולרים, אפשר להעריך כי מחיר הנפט ישוב לסביבת מחיר ריאלית יותר של לפחות 50-60 דולרים לחבית. כאמור, בשלב זה ההיצע עדיין גדול בהרבה מהביקוש, כך שאפשר לנחש שתעבור עוד תקופה לא מבוטלת עד שזה אכן יקרה. בדרך, לא נופתע אם מחיר הזהב השחור גם יבקר במחירים נמוכים יותר מאלו שאנו רואים היום.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: *אין בתשואות ובדירוגי העבר בכדי להבטיח תשואה או דירוג דומים בעתיד ** הסקירות המוצגות באתר זה הוכנו על ידי מחלקת המחקר של בית ההשקעות אלטשולר שחם ו/או מי מטעמה, והן בוצעו בהסתמך אך ורק על מידע פומבי גלוי לציבור. ***המידע מבוסס על מידע שדווח לציבור על ידי החברות הנסקרות בו וכן על הערכות ואומדנים, שמטבע הדברים אפשר ויתבררו כחסרים או בלתי מדויקים או בלתי מעודכנים. כמו כן, עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין ההערכות המובאות במידע לבין התוצאות בפועל. **** המידע המוצג במסגרת הסקירות, הינו חומר מסייע בלבד ואין לראות במידע זה כעובדתי או כמידע שלם וממצה של ההיבטים הכרוכים בני"ע ו/או בנכסים הפיננסים המוזכרים בו, ולכן אין לראות במידע האמור, כהמלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או הזמנה לקבל הצעות או ייעוץ- בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של המשקיע- לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. *****החברה ו/או החברות הקשורות אליה ו/או בעלי עניין בה עשויים להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסיים המצוינים במידע באתר ולהיות בעלי עניין אישי בנושא, וזאת חרף האמור בתוכן המידע המוצג. ****** אין באמור במסגרת המידע באתר כדי להוות התחייבות להשאת תשואה.