עומדים בפני פרישה? אלו היתרונות של קבלת קצבה מקרן פנסיה נבחרת

הכספים שחסכנו כל חיינו בקרן הפנסיה ישולמו לנו כקצבה כשנגיע לגיל הפרישה ונבקש להתחיל לקבל פנסיה. גובה הקצבה מחושב על ידי החברה שמנהלת את קרן הפנסיה והוא תלוי בפרמטרים שונים.

"הכספים שחסכנו כל חיינו בקרן הפנסיה ישולמו לנו כקצבה כשנגיע לגיל הפרישה". בניין עם מטבעות
יעל מנדלבוים
|
07 ספטמבר, 2020

 

קודם כל, בואי נסביר - מהו הליך קבלת קצבה, איך מחשבים את הפנסיה החודשית ומה משפיע על הגובה שלה?

מי שעבר את גיל 60 יכול לבחור להתחיל לקבל קצבה מקרן הפנסיה שלו, שנגזרת מסכום החיסכון שצבר לכל אורך חייו. אותה קצבה תשולם לחוסך כל חייו, והסכום שלה מחושב על ידי קרן הפנסיה באמצעות חלוקת סכום החיסכון הכולל במקדם ההמרה לקצבה. כך למשל, חוסך שצבר בקרן הפנסיה מיליון שקלים עם מקדם המרה 200, יקבל פנסיה חודשית של 5000 שקלים עד סוף חייו. גובה הקצבה מושפע ממספר פרמטרים, ביניהם הנתונים האישיים של החוסך כמו גיל הפורש, גיל בן או בת הזוג, תאריך הפרישה, וכן תכנית הפרישה שנבנתה עבור החוסך ומה יקרה לתשלום הקצבאות במקרה פטירת החוסך. פרמטרים חשובים נוספים שמשפיעים על גובה הקצבה בצורה המשמעותית ביותר, הם גובה דמי הניהול והתשואה בקרן הפנסיה.

 

יעל, בואי נדבר על התשואה – באיזו אופן היא משפיעה על גובה הפנסיה החודשית?

גם אחרי היציאה לפנסיה, הכספים שצברנו ממשיכים לצבור תשואה בשוק ההון בחשבון ייעודי למקבלי קצבאות. כדי שקרן הפנסיה תוכל לשלם לחוסכים את הקצבה שמגיעה להם, קרן הפנסיה מניחה שהתשואה השנתית שתתקבל מהשקעת הכספים תהיה 4.26% ברוטו. עבור פורשים שהחלו לקבל פנסיה מינואר 2018 ואילך, הפנסיה תהיה צמודה לתשואה אחת לשנה – זה אומר שבכל שנה מתבצעת בדיקה של התשואה שעשתה הקרן במסלול ההשקעה הייעודי של מקבלי הקצבאות. אם התשואה במסלול הייתה גבוהה או נמוכה מהיעד של 4.26%, גם הפנסיה של החוסכים תשתנה בהתאם - מעלה או מטה. זה בדיוק המקום להזכיר את המרכיב הייחודי שלו זכאים הפנסיונרים בקרנות הפנסיה המקיפות: לפחות 60% מהנכסים במסלול מקבלי הקצבאות מושקעים באגרות חוב מיועדות שמנפיקה המדינה ומניבות תשואה מובטחת של 4.86% צמוד למדד. אגרות אלה מעניקות יציבות גבוהה ומקטינות את תנודתיות הקצבה לפורשים. הן גם עוזרות למנהלי ההשקעות לעמוד בצורה קלה יותר ביעד התשואה, בשונה ממכשירי חיסכון פנסיוני אחרים כמו ביטוח מנהלים או קרן פנסיה כללית. כך הפורשים יכולים ליהנות משקט נפשי ולדעת שקצבת הפנסיה שלהם יציבה באופן יחסי.

 

ולסיום, התשואה בהחלט מהווה מרכיב משמעותי על הקצבה שמקבלים הפורשים. ומה לגבי דמי הניהול? איך הם משפיעים על גובה הפנסיה החודשית?

באופן כללי, קרן הפנסיה גובה דמי ניהול מהנכסים המנוהלים. דמי הניהול המקסימליים עומדים היום על 0.5% ואילו הקרן הנבחרת מציעה דמי ניהול מופחתים של 0.3% בלבד מהצבירה. המשמעות ברורה: התשואה נטו לפיה מחושב המקדם גבוהה יותר, כך שהפורשים יכולים ליהנות מתוספת של כ-2% לפנסיה שלהם. השילוב של הנחת תשואה בגובה 4.26% בשנה עם דמי ניהול מופחתים של 0.3% בלבד, מאפשרים לקרן לתת לפנסיונרים מקדם אטרקטיבי. בנוסף, העובדה שלפחות 60% מנכסי הקרן מושקעים באגרות חוב מיועדות, מאפשרת לקרן לעמוד ביעד התשואה ולהקטין את התנודתיות, כך הפורשים נהנים מיציבות בקצבה שמשולמת להם.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה מהווה הערכה מקצועית בלבד. לחברה ו/או לחברות הקשורות אליה עשוי להיות עניין אישי בנושא והיא/הן עשויות להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך המצוינים במידע באתר. אין לראות באמור כהמלצה ו/או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכי הלקוח, או הזמנה לייעוץ כאמור ו/או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים. הסקירה מתבססת על מידע פומבי וגלוי , וכן על הערכות ואומדנים שעשויים להיות חסרים ו/או בלתי מדוייקים או בלתי מעודכנים. הסקירה אינה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הצופה. הדעות המובאות בסקירה נכונות ליום הסקירה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה כלשהי. אין להעתיק, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים את הסקירה ללא אישור מראש. האמור לא מהווה תחליף ליעוץ מס פרטני.