עצמאים? קופת גמל להשקעה תאפשר לכם כרית ביטחון נוספת

אם כבר הפקדתם לפנסיה, רגע לפני שהשנה נגמרת כדאי לנצל את תקרת ההפקדות השנתית בקופת הגמל להשקעה – וליהנות מנזילות מרבית ויתרון מיוחד לחוסכים לפרישה.

אם כבר הפקדתם לפנסיה, רגע לפני שהשנה נגמרת כדאי לנצל את תקרת ההפקדות השנתית בקופת הגמל להשקעה. גרף פאי עם כסף
אלטשולר שחם
|
04 דצמבר, 2023
|
הסקירה היא מיום 04/12/2023 וכלל האמור בה מתייחס למצב הקיים והידוע נכון למועד זה (ייתכנו שינויים בנתונים ובמידע המפורטים בסקירה בחלוף הזמן).

השנה האזרחית עומדת להסתיים בקרוב. מעבר להפקדות לפנסיה או לקופת הגמל, ניתן להפקיד כספים גם לקופת גמל להשקעה עד לתקרת ההפקדה השנתית.

 

הסקירה היא מיום 28.11.2023 וכלל האמור בה מתייחס למצב הקיים והידוע נכון למועד זה (ייתכנו שינויים בנתונים ובמידע המפורטים בסקירה בחלוף הזמן).

סוף השנה האזרחית מתקרב, וגם בתקופה מורכבת זו חשוב לבדוק את הנעשה בקרנות הפנסיה וההשתלמות, לסכם את גובה ההכנסה השנתית ולבצע השלמה של הפקדות לחיסכון הפנסיוני, ככל שחסרות. ההפקדה לקרן פנסיה היא חובה,[2] כאשר עצמאים רבים מעדיפים להפקיד במרוכז לקראת סוף השנה, כנגזרת שנתית של ההכנסות. מעבר לחובה החוקית לחסוך לפרישה קיים גם תמריץ בדמות הטבות מס משמעותיות, שגדלות ככל שמפקידים יותר לקרן הפנסיה, לביטוח מנהלים ולקופת גמל, עד התקרה הקבועה בהוראות הדין. באופן דומה, גם בהפקדה לקרן השתלמות ישנן הטבות מס בביצוע הפקדות עד גובה התקרה.

אם אתם עצמאים וכבר ניצלתם את תקרת ההטבות השנתית באפיקי החיסכון הפנסיוני השונים, כדאי לדעת שגם קופת גמל להשקעה היא מכשיר חיסכון אפקטיבי, עם יתרונות רבים למשקיעים. "תקרת ההפקדה השנתית בקופת גמל להשקעה עומדת על כ-76 אלף שקלים", מסביר עומר בן יאיר, סמנכ"ל מקצועי גמל ופנסיה באלטשולר שחם. "אמנם ההפקדה לא מזכה בהטבות מס, אבל היא מאפשרת לחוסכים גמישות ונזילות מרבית – ואלה יתרונות שמתאימים לעצמאים רבים".

 

להצטרפות לגמל להשקעה

 

יתרון נוסף בקופת גמל להשקעה הוא האפשרות לניהול מקצועי של הכסף גם בהשקעות בסכומים נמוכים - אין צורך בסכום התחלתי ואפשר להפקיד אפילו 100 או 200 שקל בחודש.[3] אם יש בנמצא סכום פנוי גבוה יותר מהתקרה השנתית, אפשר לפצל את ההשקעה להפקדה נוספת כבר בתחילת השנה הבאה. כך, בתוך כחודשיים, ניתן לחסוך בקופת הגמל להשקעה סכום משמעותי במקום שהכסף ישכב בעו"ש. עבור עצמאים, שלעתים חווים תנודתיות בהכנסות, זו עשויה להיות כרית ביטחון נוספת ליום סגריר, בתקופות שבהן אי הוודאות עולה ועלולה להיות ירידה או הפסקה בהכנסות חלילה. בפועל, מדובר בחיסכון נזיל לכל מטרה, כמו חיסכון לילדים או חיסכון נוסף לפנסיה. חשוב להדגיש, כי גם אם מטרת החיסכון היא כסף לפרישה, הוא עדיין נזיל ובמקרה הצורך ניתן למשוך בלי להמתין לפרישה עצמה.5

בחיסכון לפנסיה באמצעות קופת גמל להשקעה, טמון עוד יתרון. "כאשר מושכים מקופת הגמל להשקעה בסכום חד פעמי, משלמים מס של 25% על הרווח הריאלי, בדומה למכשירי חיסכון אחרים בשוק ההון", מסביר בן יאיר. "היתרון כאן הוא שמעל גיל 60 ניתן לנייד את הכספים שנצברו בקופת הגמל להשקעה אל קרן פנסיה. מי שיבחר למשוך אותם כקצבה חודשית, יוכל ליהנות מפטור מתשלום מס על הקצבה. המשמעות היא בעצם פטור ממס בעקיפין על כל הרווחים שנצברו במהלך השנים".

קופת גמל להשקעה היא גם מכשיר נוח לעצמאים שמעוניינים בגמישות לאורך חיי החיסכון, כמו למשל היכולת לעבור בין מסלולים ורמות סיכון שונות, על פי הצורך. המעבר מתבצע באופן דיגיטלי, בקלות ובמהירות, ללא אירוע מס.[4] במקרה שזקוקים לכסף הנזילות היא מידית, תוך מספר ימי עסקים, ואין צורך להמתין לנקודת יציאה או מועד הפרישה.[5]

 

להפקדה לגמל להשקעה

 

[1] תקרת ההפקדה השנתית אשר מתייחסת להפקדות עמית בכל חשבונותיו בקופות הגמל להשקעה, ונכון לשנת מס 2023 עומדת על סך של 76,449.63 ₪.

[2] חוק ההתייעלות הכלכלית (תיקוני חקיקה להשגת יעדי התקציב לשנות התקציב 2017 ו-2018), תשע"ז-2016

[3] כפוף להוראות הדין, תקנון קופת הגמל ונהלי החברה המנהלת, כפי שיהיו מעת לעת.

[4] העברת כספים בין מסלולי השקעה תתבצע בתוך 3 ימי עסקים ממועד קבלת בקשת העברה מלאה ותקינה. ככל שהמועד נופל על אחד משלושת ימי העסקים הראשונים בחודש, הפעולה תתבצע ביום העסקים הרביעי באותו חודש.

[5] משיכה מקופת גמל להשקעה תתבצע בתוך 4 ימי עסקים ממועד קבלת בקשה מלאה ותקינה. ככל שהמועד נופל על אחד משלושת ימי העסקים הראשונים בחודש, הפעולה תתבצע ביום העסקים הרביעי באותו החודש.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות:

המידע המפורט לעיל הוא חומר מסייע בלבד, מעודכן לשנת 2023, ואין בו לראות בו כמידע שלם וממצה. מידע זה אינו מהווה ייעוץ משפטי, המלצה או חוות דעת, ואין בו כדי למצות ו/או להוות תחליף להוראות החוק, תקנון קופת הגמל ונהלי החברה, כפי שיהיו ו/או יעודכנו מעת לעת, ו/או כדי להוות תחליף לייעוץ ו/או שיווק פנסיוני אישי ו/או ייעוץ מס המתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. אין במידע משום התחייבות להשגת תשואות. השימוש במידע הוא על אחריותו הבלעדית של המשתמש.