שמירה על זכויות בהעברת קרן פנסיה למקום עבודה חדש

שוק העבודה משתנה ואנחנו צפויים להחליף יותר ויותר מקומות עבודה לאורך החיים. תקופת המעבר בין עבודות היא תקופה לא פשוטה שעלולה להשפיע גם על הפנסיה שלנו, המורכבת ממילא. אז איך לוודא שהעברת קרן פנסיה למקום עבודה חדש עוברת חלק? מדריך וידאו

ענת כנפו תבור
|
30 מאי, 2019

1. מהו הדבר החשוב ביותר שאפשר לעשות כשעוזבים מקום עבודה כדי לשמור על הזכויות בקרן הפנסיה?

אנחנו לא תמיד זוכרים שבקרן הפנסיה יש לנו גם כיסוי ביטוחי למקרה מוות ולמקרה נכות שעלולים לקרות חס וחלילה עוד לפני שנגיע לגיל הפרישה. חלק קטן מההפקדה החודשית שלנו לקרן משמש לתשלום הפרמיה לביטוח הזה. כאשר עוזבים עבודה ומפסיקים להפקיד לקרן הפנסיה, הקרן תגבה את הפרמיה עבור הביטוח מתוך החיסכון שלכם לפנסיה באופן אוטומטי למשך חמישה חודשים, כדי לאפשר לכם להיערך ולגשר על תקופות קצרות שבין עבודות.

אם לא יחודשו ההפקדות עבורכם לקרן הפנסיה תוך חמישה חודשים, חשוב מאוד לעדכן את הקרן מראש ולהסדיר את המשך התשלום עבור הביטוח כדי שתמשיכו להיות מכוסים. אפשר להסדיר תשלום על הביטוח מתוך החיסכון שלכם בקרן או בהוראת קבע נפרדת למשך 24 חודשים לכל היותר. פחות מכך אם לא היו מספיק הפקדות רצופות לקרן לפני עזיבת העבודה. בתקווה שתמצאו עבודה חדשה בתקופה זו.

2. ענת, מה לגבי החיסכון עצמו בקרן? וכספי הפיצויים?

החיסכון שלנו בקרן הפנסיה כולל את מרכיב התגמולים ומרכיב הפיצויים. אמנם הפיצויים נועדו במקור כדי לפצות אותנו בתקופות שבין עבודות, אך חשוב להבין שהם חלק משמעותי מאוד מהחיסכון שלנו לפנסיה. אם נמשוך את כספי הפיצויים אנחנו עלולים להקטין את גובה הפנסיה שתהיה לנו בכ-40% וגם נפגע כנראה בהטבות המס שנוכל לקבל בגיל הפרישה.

לכן עדיף להימנע ממשיכת כספי הפיצויים ככל שאתם יכולים. אם בכל זאת תחליטו למשוך את כספי הפיצויים, כדאי להתייעץ עם בעל רישיון פנסיוני כדי שיבחן יחד איתכם את כל האפשרויות העומדות בפניכם בהתאם לנתונים האישיים שלכם.

3. ובכן ענת, בשעה טובה מצאנו עבודה חדשה. מה חשוב לעשות בשלב הזה כדי להמשיך לשמור על הפנסיה?

בתוך כל ההתרגשות כשמתחילים עבודה חדשה, חשוב מאוד לזכור לעדכן את המעסיק שיש לכם כבר קרן פנסיה ממקום העבודה הקודם, כדי שהמעסיק יתחיל להפקיד עבורכם לקרן מוקדם ככל שניתן.

המעסיק רשאי להתחיל להפקיד לקרן קיימת תוך שלושה חודשים מהתחלת העבודה, כך שחשוב להביא את זה בחשבון בחישוב מספר החודשים שבהם לא היו הפקדות לקרן. אם אתם לא מרוצים מקרן הפנסיה הקודמת, בגלל דמי ניהול גבוהים או איכות ניהול ההשקעות, תוכלו תמיד להעביר את הכסף לקרן הפנסיה הנבחרת שמציעה לכם דמי ניהול מופחתים למשך 10 שנים או לכל קרן פנסיה אחרת. ככל שהמעסיק יפקיד עבורכם לקרן הפנסיה מוקדם יותר, כך תוכלו לצבור יותר כסף בחיסכון ותבטיחו את הכיסוי הביטוחי שלכם בקרן.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה מהווה הערכה מקצועית בלבד. לחברה ו/או לחברות הקשורות אליה עשוי להיות עניין אישי בנושא והיא/הן עשויות להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך המצוינים במידע באתר. אין לראות באמור כהמלצה ו/או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכי הלקוח, או הזמנה לייעוץ כאמור ו/או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים. הסקירה מתבססת על מידע פומבי וגלוי , וכן על הערכות ואומדנים שעשויים להיות חסרים ו/או בלתי מדוייקים או בלתי מעודכנים. הסקירה אינה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הצופה. הדעות המובאות בסקירה נכונות ליום הסקירה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה כלשהי. אין להעתיק, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים את הסקירה ללא אישור מראש. האמור לא מהווה תחליף ליעוץ מס פרטני.