איך לנצח את התנודתיות של שוק המניות?

אלטשולר שחם
|
10 ספטמבר, 2017
גילוי נאות


כל מי שמשקיע בשוק המניות בוודאי שם לב כי בשנים האחרונות חלה עלייה דרמטית ברמת התנודתיות קצרת הטווח בשוק. אם בעבר, עד לפני כמה שנים בלבד, גם חדשות שליליות היו מתקבלות לרוב בצורה סבירה על ידי המשקיעים היום, אפילו הודעה על עזיבת מנהל זוטר או אי עמידה קלה בתחזיות של האנליסטים יכולה להוריד את מחיר המניה בעשרות אחוזים מטה, העלייה הזו בתנודתיות לא התרחשה בן לילה – היא הייתה תהליך הדרגתי שנוצר בעקבות השילוב בין השינויים הטכנולוגיים בעולם המסחר, הגלובליזציה, הוזלת עלויות המסחר והשינוי באופיים של רבים מהמשקיעים.


אחד הגורמים המרכזיים לעליית התנודתיות היא כאמור הנגישות הטובה יותר למסחר של המשקיעים. היום, כל אחד יכול לפתוח חשבון השקעות בבנק או אצל ברוקר פרטי (אותם בתי השקעות שאושרו על ידי הבורסה לבצע את פעולות המסחר עבורנו), ולסחור בניירות ערך דרך מערכת מסחר אינטרנטית שיספק לו הברוקר. כמובן שניתן להיכנס למערכות המסחר האלו גם דרך הטלפון הנייד, מה שמאפשר לבצע פעולות מסחר בכל זמן ובכל מקום באמצעות הסמארטפון שלנו.


הגלובליזציה בעולם יחד עם השיפורים הטכנולוגיים, הובילו גם לירידה משמעותית בעמלות המסחר ולאפשרות לקנות ולמכור מניות כמעט בכל בורסה ברחבי העולם, גם בבורסות קטנות שעד לפני מספר שנים לא ניתן היה לסחור בהן. בנוסף, בשנים האחרונות התרחב מאוד המסחר האלגוריתמי - מחשבים הסוחרים באופן אוטומטי על בסיס אלגוריתמים שתוכנתו בהם מראש. אותן מכונות מסחר אמנם מספקות נזילות לשווקים, אולם תדירות המסחר הגבוהה שלהם מוסיפה שמן למדורת התנודתיות.


למרות השינויים בגורמים שציינו עד עתה, העלייה בתנודתיות לא הייתה יכולה להגיע ללא שינוי באופיים של המשקיעים עצמם. בעידן בו החדשות מכל העולם מתפרסמות מייד אחרי שהתרחשו והן מגיעות אל המשקיעים בזמן אמת באמצעות הסמארטפון, המשקיעים היו צריכים למצוא את הדרך לנווט בים המידע הזה. רוב המשקיעים בחרו להתרכז אך ורק בכותרות ועל פיהן לקבל החלטות מהירות, וליישם אותן במערכת המסחר בזמן אמת. במילים אחרות, "היד על ההדק" של כפתור הקניה או המכירה הפכה להיות קלה מאוד, וזה הגדיל בצורה דרמטית את התנודתיות בשווקים. גם העלייה בפופולאריות של פרשנים, אנליסטים ומובילי דעה בפורומים למיניהם, שמשקיעים רבים הולכים אחריהם בעיניים עצומות, תרמה את חלקה להגדלת התנודתיות.


קחו למשל את המקרה של חברת ניכיון הצ'קים המקומית – האחים נאוי, שמניותיה צללו ב-16% ביום אחד אחרי שפרסמה הודעה על ביטול מדיניות חלוקת הדיבידנד השנתי. מצד אחד, ביטול חלוקת דיבידנד עשויה לבשר על קשים פיננסים בחברה, אבל זה לא המקרה אצל נאוי. להיפך, התוצאות הכספיות של הרבעון השני דווקא בישרו על צמיחה מרשימה של 13% במכירות במחצית השנה הראשונה לעומת התקופה המקבילה וההערכות מדברות על המשך צמיחה גם בעתיד. החברה אף הסבירה כי ביטול מדיניות חלוקת הדיבידנד נועדה לאפשר לה להגדיל את היקף הפעילות, תוך חשיפה ללקוחות חדשים בעלי איתנות פיננסית גבוהה יותר, כלומר סיכון נמוך יותר למחזיקי המניה. יותר מזה, האחים נאוי אפילו הדגישו כי לא מדובר בביטול גורף של חלוקת הדיבידנד, ושהוא עדיין יחולק מעת לעת. כל הפרטים החשובים האלו לא הזיזו למשקיעים, שכאמור שלחו את המניה לירידה חדה.


נאוי לא לבד. בשנה האחרונה ראינו מקרים דומים רבים, בהם מניות התרסקו בגלל הודעה בעלת אוריינטציה שלילית או אי-עמידה בתחזיות האנליסטים, ומנגד, ראינו מניות שקפצו למעלה בגלל חדשה חיובית, ללא פרופורציה מתאימה להשלכות של ההודעה על עתידה של החברה.


מסתבר, כי העלייה בתנודתיות שאנו רואים בשוק המניות בשנים האחרונות באה לידי ביטוי בעיקר בטווח הקצר. הסטטיסטיקה מלמדת כי התנודתיות הממוצעת בשוק ברמה יומית היא כפולה היום מאשר לפני 50 שנה. אולם, כאשר משווים את התנודתיות הנוכחית של שוק המניות לזו שהייתה בעבר ברמה חודשית ובטח ברמה השנתית, מגלים כי לא היה שינוי דרמטי. זה מחזק את המסקנה כי אין טעם, וזה אפילו מזיק, לבחון את התנהגות המניות שלנו מידי יום. ברור שלעיתים יש פרסומים או חדשות שיכולה להיות להם השפעה מהותית על התוצאות הכספיות של החברה בעתיד, אבל גם במקרה כזה יש לשקול ולנתח את המשמעות שלהם לעומק לפני שמבצעים פעולה פזיזה. במילים אחרות, ההצלחה בהשקעות הייתה ונשארה נעוצה בהסתכלות ארוכת טווח על הניירות שאנו מחזיקים. השקעה סבלנית שכזו, המתבססת על בחירת מניות על פי התוצאות הכספיות חזויות של החברה וזיהוי מגמות, תעשה את העבודה עבור התיק שלכם.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: *אין בתשואות ובדירוגי העבר בכדי להבטיח תשואה או דירוג דומים בעתיד ** הסקירות המוצגות באתר זה הוכנו על ידי מחלקת המחקר של בית ההשקעות אלטשולר שחם ו/או מי מטעמה, והן בוצעו בהסתמך אך ורק על מידע פומבי גלוי לציבור. ***המידע מבוסס על מידע שדווח לציבור על ידי החברות הנסקרות בו וכן על הערכות ואומדנים, שמטבע הדברים אפשר ויתבררו כחסרים או בלתי מדויקים או בלתי מעודכנים. כמו כן, עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין ההערכות המובאות במידע לבין התוצאות בפועל. **** המידע המוצג במסגרת הסקירות, הינו חומר מסייע בלבד ואין לראות במידע זה כעובדתי או כמידע שלם וממצה של ההיבטים הכרוכים בני"ע ו/או בנכסים הפיננסים המוזכרים בו, ולכן אין לראות במידע האמור, כהמלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או הזמנה לקבל הצעות או ייעוץ- בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של המשקיע- לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. *****החברה ו/או החברות הקשורות אליה ו/או בעלי עניין בה עשויים להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסיים המצוינים במידע באתר ולהיות בעלי עניין אישי בנושא, וזאת חרף האמור בתוכן המידע המוצג. ****** אין באמור במסגרת המידע באתר כדי להוות התחייבות להשאת תשואה.