האם יצרניות הבירה הן אי של יציבות בתקופות של אי ודאות?

ענף הבירה שייך לסקטור הצריכה הבסיסית, הנוטה לתפקד בצורה טובה יותר בתקופות של האטה כלכלית או מיתון. גם בשיאו של משבר הקורונה, יצרניות הבירה שמרו על תזרים חיובי והצליחו להימנע מפגיעה משמעותית, על אף השיתוק המוחלט של אירועי הספורט התרבות והברים

בשיאו של משבר הקורונה, יצרניות הבירה שמרו על תזרים חיובי והצליחו להימנע מפגיעה משמעותית. גרפים עם כוס בירה
אלטשולר שחם
|
19 ספטמבר, 2022
|
הסקירה היא מיום 19/09/2022 וכלל האמור בה מתייחס למצב הקיים והידוע נכון למועד זה (ייתכנו שינויים בנתונים ובמידע המפורטים בסקירה בחלוף הזמן).

האגדה מספרת שהבירה נולדה ממש בטעות. שבטים פרה-היסטוריים גילו שדגנים ומים שנשארו בחוץ, תססו "התקלקלו" והפכו לאחד המשקאות הנפוצים בקרב האנושות. זה אגב, היה עוד לפני שהם גילו כיצד מכינים לחם. אלפי שנים לפני הספירה נכתבו מתכונים לבירה על גבי חלקי חרס, ולמעשה בתקופה זו כבר יוצרו כמה וכמה סוגים של מתכוני בירה. לאט לאט מחלחלת הבירה לקדמונים ומשם השאר הוא היסטוריה.

 

ענף המאופיין ביתרון לגודל

 

ובחזרה להווה. מגפת הקורונה שפרצה אי שם ב-2020 לימדה את כולנו שקורונה היא ממש לא רק בירה. אבל לאותה מגפה הייתה השפעה משמעותית על צריכת הבירה בעולם (ולאו דווקא מהמותג הידוע). הסגרים הפתאומיים והמגבלות הנוקשות שהוטלו על מיליוני תושבים בעולם למשך חודשים ארוכים, כללו בין היתר גם שיתוק מוחלט של תעשיית התרבות והספורט, הברים והבילויים. שינויים אלה השפיעו, בין היתר, גם על סקטור הבירות – שכן באירועים אלה הוא נצרך בכמויות גדולות. יחד עם זאת, הרווחיות של צריכת בירה מחוץ לבית גבוהה יותר ביחס לצריכה ביתית.

 

ענף הבירה שייך לסקטור הצריכה הבסיסית - אשר נחשב לדפנסיבי וכזה המתפקד בצורה טובה יותר במצבים של האטה כלכלית או מיתון, כמו מוצרי היגיינה, מזון לתינוקות, מוצרי מזון בסיסיים וכדומה. אלו מוצרים שאנחנו כצרכנים נמשיך לקנות בכמות דומה גם בתקופות של מיתון וגם בתקופות של גאות בשווקים. סקטור הבירה נחשב לתחום לוקאלי, אך כזה המאופיין ביתרון לגודל, ולכן אפשר לראות לא מעט חברות אשר מבצעות באופן תכוף רכישה של חברות קטנות.

 

שינוי במחיר כמעט ולא משפיע על הכמות המבוקשת

 

החברות הפועלות בענף הבירה מציגות בדרך כלל צמיחה בשיעור חד ספרתי בינוני, של בין 3% ל-6% בשנה. בשיא מגפת הקורונה, צרכנים עברו לקנות את המשקה הפופולארי במכולת ובסופרמרקט. הביקוש לבירה נחשב לקשיח יחסית - כלומר שינוי במחיר לא ישפיע משמעותית על הכמות המבוקשת - אולי לנוכח העובדה שההוצאה האישית על בירה נאמדת בפחות מ-1% בקרב משקי הבית.

 

אם נסתכל על השווקים השונים, הרי שבאירופה שוק הבירות נראה רווי יותר, והדגש בו הוא על שיפור במרווחים, התייעלות ודגש על רווחיות ושמירה על נתח שוק. בארה"ב לא מדובר על שוק צומח, בין היתר לאור טרנד הבריאות שתופס תאוצה. מנגד, בשווקים מתפתחים קיים פוטנציאל משמעותי לחברות הפועלות בתחום, שכן צריכת בירה ומשקאות קלים בקרב אוכלוסיות אלה נמצאת דווקא בעלייה – בניגוד למגמה שמאפיינת את המדינות המפותחות.

 

בשורה התחתונה, יצרניות הבירה ברובן הן חברות הנחשבות לדפנסיביות, כאלה שנוטות ליציבות ושמירה על ערך התיק גם בתקופות שבהן התנודתיות גבוהה ומייצרות תזרים קבוע לאורך זמן. רוב החברות בתחום מחלקות דיבידנד, ולכן עשויות להוות אי של יציבות בתקופות שבהן אי הוודאות עולה. רוב החברות אינן ממונפות ובעלות פעילות שיוצרת תזרים אמיתי. בעת הנוכחית נראה כי הן מציגות יחס סיכוי-סיכון מעניין ונסחרות במכפילים לא גבוהים יחסית.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה היא מיום 19/09/2022 וכלל האמור בה מתייחס למצב הקיים והידוע נכון למועד זה (ייתכנו שינויים בנתונים ובמידע המפורטים בסקירה בחלוף הזמן). הסקירות המוצגות באתר זה הוכנו על ידי מחלקת המחקר של בית ההשקעות אלטשולר שחם ו/או מי מטעמה (להלן: "אלטשולר שחם"). הסקירות האמורות, לרבות המידע, הנתונים, ידיעות, ניתוחים, הערכות, דעות, תחזיות, טקסט, צורות ו/או תמונות המתפרסמים במסגרתן, מסופקות כשירות לקוראים, ואין בהן אלא הבעת דעה בלבד. הסקירות האמורות נערכו בהסתמך בין השאר על מידע פומבי גלוי לציבור וכן על הערכות ואומדנים, שמטבע הדברים אפשר שיתבררו כחסרים, כבלתי מדויקים או כבלתי מעודכנים. מבלי לגרוע מכלליות האמור לעיל, המידע המוצג במסגרת הסקירות, הינו חומר מסייע בלבד ואין לראות במידע זה כמידע עובדתי או כמידע שלם וממצה של ההיבטים הכרוכים בני"ע ו/או בנכסים הפיננסים ו/או מכשירים פיננסיים המוזכרים בו, ו/או בכל השקעה אחרת הנזכרת בסקירות, ולכן אין לראות במידע האמור, כהמלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או הזמנה לקבל הצעות או ייעוץ, לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. אלטשולר שחם לא תהיה אחראית לכל נזק, ישיר או עקיף, שיגרם, אם יגרם, לצד כלשהו, כתוצאה מהסתמכות על סקירות אלה והעושה בסקירות שימוש עושה זאת על דעתו ואחריותו בלבד. אלטשולר שחם ו/או החברות הקשורות אליה ו/או בעלי עניין באיזה מאלה עשויים לעסוק בעצמם ו/או באמצעות חברות קשורות בפעילות בתחום שוק ההון והפיננסים, וכן עשויים להעניק שירותים הקשורים בכך ובכלל זאת לייעץ, להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בין היתר, בניירות ערך, בנכסים ובמכשירים הפיננסיים ו/או הפנסיוניים המצוינים בסקירות או קשורים אליהם ולהיות בעלי עניין אישי בנושא,. הסקירה אינה מתחשבת בצרכים ובנתונים המיוחדים של כל קורא ולא מהווה בשום פנים ואופן תחליף בין השאר ליעוץ פרטני על ידי אנשי מקצוע ובעלי רישיון מורשים ובכלל זה ייעוץ משפטי ו/או שיווק פנסיוני אישי ו/או שיווק השקעות אישי המתחשב בצרכי הלקוח ו/או ייעוץ בהקשרי מיסוי ו/או בהיבטים חשבונאיים, פיננסיים, כלכליים ו/או אחרים ואין בו כדי להחליף את הוראות הדין ו/או התקנון הרלוונטי. הסקירות המובאות באתר זה הנן רכושו של עורך הסקירות ואין להעתיקן, לשכפלן, לצטטן, להפיצן או לפרסמן או חלקים מהן ללא רשות מפורשת מראש ובכתב של עורך הסקירות. אין בתשואות ובדירוגי עבר בכדי להבטיח תשואה או דירוג דומים בעתיד. אין באמור במסגרת המידע באתר כדי להוות התחייבות להשאת תשואה.