האם שופרסל מתאוששת?

רונן ברקוביץ
|
01 יוני, 2016
גילוי נאות

שופרסל הציגה תוצאות חזקות בדוחות הכספיים של הרבעון הראשון של השנה. האם החברה באמת משתפרת או שהגידול ברווחיות הגיעה בעקבות קריסת רשת מגה? האם המניה אטרקטיבית לקניה?

 

עד כמה שופרסל באמת משתפרת?

זה לא סוד, שנפילת רשת מגה עשתה טוב לענף רשתות המזון בכלל ולשופרסל בפרט. בדוחות האחרונים, החברה מציגה גידול מרשים בהכנסות מִחנויות זהות לעומת השנה שעברה וכן נתון חשוב ומרשים עוד יותר הוא שהחברה הצליחה לשפר בכמעט 4% את הרווחיות הגולמית שלה. הנתונים הללו גרמו לכך שעל אף העלייה בהוצאות המכירה והשיווק, הרווח התפעולי של החברה צמח ביותר מפי שלושה.

 

מה יקרה לשופרסל כשסניפי מגה יחזרו לפעול?

שופרסל מסבירה את השיפור ברווחיות שלה בזכות השיפור של תנאי הסחר מול הספקים, שינוי בתמהיל הזכיינים, גידול בנתח של המותג הפרטי ובהמשך תוכנית ההתייעלות. יחד עם זאת, ברור לכולם שחלק נכבד מהשיפור מגיע ישירות מהקפאת הפעילות של מגה. כיוון שלשופרסל ולמגה פריסת סניפים דומה בהיקפה ובמיקומיה, זליגת הלקוחות אל המִתחרות שלה היתה כמעט ברורה. הצפי הוא שכשסניפי מגה יחזרו לפעילות סדירה, נראה פגיעה מסוימת בתוצאות של שופרסל.

 

לסיכום, האם כדאי להשקיע במניה?

הניתוח על מניית חברת שופרסל כולל ברובו ניתוח של שוק רשתות המזון כולו. מצד אחד, לחברה מנכ"ל מוערך שמכיר את הסקטור היטב ומנצל את השינויים החלים בו במקצועיות רבה. החברה עוברת תהליך שיפור והתייעלות מתמיד, מורידה מינוף, מתאימה שטחי מסחר ומגדילה בעקביות את הנתח של המותג הפרטי והרווחי בשוק. מצד שני, לא ברורה עדין כמה תהיה חריפה התחרות ביום שאחרי רכישת מגה וכמה זמן ייקח לכל השוק להגיע לשווי משקל וליציבות. להערכתנו, שופרסל שנסחרת ברמת מכפילי רווח דו ספרתיים נמוכים על הרווח הצפוי ל- 2016 מהווה חשיפה איכותית לסקטור כולו וככל שתלך ותתבהר התמונה המלאה לגבי הסביבה התחרותית בה היא פועלת, סביר להניח שתקבל פרמיה ביחס למתחרות בענף,

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה מהווה הערכה מקצועית בלבד. לחברה ו/או לחברות הקשורות אליה עשוי להיות עניין אישי בנושא והיא/הן עשויות להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך המצוינים במידע באתר. אין לראות באמור כהמלצה ו/או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכי הלקוח, או הזמנה לייעוץ כאמור ו/או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים. הסקירה מתבססת על מידע פומבי וגלוי , וכן על הערכות ואומדנים שעשויים להיות חסרים ו/או בלתי מדוייקים או בלתי מעודכנים. הסקירה אינה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הצופה. הדעות המובאות בסקירה נכונות ליום הסקירה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה כלשהי. אין להעתיק, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים את הסקירה ללא אישור מראש.