אפל מתחת ל-100 דולר – הזדמנות השקעה?

אלטשולר שחם
|
03 פברואר, 2016
גילוי נאות


בפברואר 2015 נסחרה מנית אפל בשיא של כל הזמנים – 132.2 דולר. מאז, איבדה המניה כ-29% משווייה. איבוד של מעל 200 מיליארד דולר בשווי החברה תוך פחות משנה. כדי להצדיק ירידה כזו דרמטית חייבת להגיע הרעה משמעותית במצבה הפיננסי של החברה או בתחזיות לגבי הפעילות שלה בעתיד. האם זה המקרה?

 

לפי הדברים של מנכ"ל החברה, טים קוק, לאחר פרסום הדוחות הכספיים לסיכום הרבעון הרביעי של 2015, אפל התחילה להרגיש חולשה במזרח אסיה, בעיקר בסין. הוא הוסיף שהוא רואה תנאים קשים למכירות החברה פחות או יותר בכל מקום ברחבי העולם, משהו שהחברה לא חוותה עד כה בעבר. היות וכשני שליש מהכנסותיה של אפל מגיעות מחוץ לארה"ב, לא מפתיע שהדוחות הראו על כמעט עצירה בצמיחה בהשוואה לרבעון המקביל מלפני שנה. יותר מזה, התחזיות של החברה מדברות לראשונה מאז השקת האייפון ב-2007 כי צפויה ירידה בהכנסות ברבעונים הקרובים.

 

עדיין, חשוב להדגיש כי תוצאות הרבעון הרביעי עצמן היו שיא של כל הזמנים, אולי אפילו התוצאות הכספיות הטובות ביותר שהשיגה חברה אמריקנית ציבורית מאז ומעולם. אפל מכרה במהלך הרבעון 74.8 מיליון אייפונים ויחד עם שאר המוצרים שנמכרו הגיעה להכנסות של 75.9 מיליארד דולר ורווח נקי של 18.4 מיליארד דולר (!), זאת בהשוואה למכירה של 74.5 מיליון מכשירים ברבעון המקביל ב- 2014 ורווח נקי של 18 מיליארד דולר. במילים אחרות, למרות הקיפאון בצמיחה, בהכנסות וברווחים, אפל עדיין מוכרת עשרות מיליוני אייפונים ברבעון. צריך לזכור כי מדובר בגרסה משודרגת של מכשיר קיים (אייפון 6S), כך שזה מרשים לראות שעדיין מיליוני לקוחות בחרו לשדרג את הנייד שלהם לגרסת הביניים הזו.

 

נקודת אור מעניינת נוספת, היא שבשנה האחרונה איבדו מטבעות רבים ברחבי העולם מערכם. לדוגמא, הריאל הברזילאי נחלש ב-40% ביחס לדולר והרובל הרוסי איבד יותר מ-50% מערכו. אפל מוגבלת ביכולת העלאת מחיר מוצריה ברחבי העולם, ולכן המשמעות היא שהמכשירים שנמכרו במט"ח הניבו פחות דולרים. לפי הערכות החברה, ללא ההיחלשות הגורפת של מטבעות רבים ברחבי העולם ביחס לדולר, ההכנסות והרווחים היו צומחים ב- 8% ולא בכ-2% בלבד.

 

אז מדוע המשקיעים חוששים והמניה יורדת? אחד הדברים שמדאיג את המשקיעים הוא העצירה בגידול מכירות האייפון, במיוחד כאשר הוא אחראי לכ- 68% מהכנסותיה של אפל. כרגע, למוצרים ולשירותים האחרים של החברה יש רק השפעה מינורית על הצמיחה או השורה התחתונה. במילים אחרות, האייפון הוא כנראה אחד המוצרים הטכנולוגיים המוצלחים ביותר בהיסטוריה האנושית, אבל גם הדברים הטובים ביותר לא מחזיקים לנצח, והמשקיעים חוששים שהעת הזו מתקרבת. אם אפל לא תצליח להביא לעולם מכשיר חדשני נוסף, ייתכן ותור הזהב בו נמצאת החברה עלול להגיע לקיצו.

 

אלא שאפל כבר מזמן לא עושה כסף רק ממכירות האייפון עצמו. המכשיר מהווה כלי דרכו החברה מייצרת הכנסות באמצעות מכירת אפליקציות, שירות המוזיקה החדש שלה שכבר נרשמו אליו למעלה מ-10 מיליון משתמשים, שירות הביטוח שלה, שירות האחסון iCloud ואביזרים נלווים רבים אחרים. אפל גם ממשיכה כמובן למכור די הרבה מכשירי אייפד, ובנוסף מכשירי אפל TV, אוזניות ביטס ואביזרים היקפיים, מוצרים שלבדם ייצרו לה הכנסות רבעוניות של כמעט 4.5 מיליארד דולר. זה עדיין מעט ביחס להיקף מכירות האייפון, אולם זאת קטגוריה שהציגה צמיחה של 62% בהשוואה לרבעון המקביל. ושכחנו להזכיר את מכירות מחשבי המק, שאמנם התכווצו בכמה אחוזים, אבל עדיין סיפקו הכנסות של כ-6.7 מיליארד דולר ברבעון. שירות התשלומים שהשיקה אפל לאחרונה – אפל פיי, שמאפשר לשלם על מוצרים ושירותים ישירות מהאייפון וללא צורך בכרטיס אשראי, יכול גם הוא להיות מנוע צמיחה עבור החברה. ומעל הכול, לקראת סוף השנה אמור להיות מושק מכשיר האייפון 7, שעשוי להביא חידושים נוספים ולתת דחיפה משמעותית למכירות. לפי הנתונים, כ-60% מבעלי האייפון עדיין לא שדרגו את המכשיר לאחד הדגמים עם המסכים הגדולים שהושקו בשנה וחצי האחרונות, כך שאפשר לנחש שרבים מהם ינצלו את השקת הגרסה החדשה כדי לעשות את זה.

 

אבל, גם אם אתם חושבים שעידן הצמיחה המהירה של אפל הסתיים, המניה נראית זולה מאוד כשהיא נסחרת במכפיל רווח של 10 בלבד - מחצית מהמכפיל הממוצע של מדד ה-S&P500, שרוב החברות בו אינן צומחות כמעט בכלל והיו יכולות רק לחלום על רווח נקי של 18.5 מיליארד דולר ברבעון. בנוסף, לחברה למעלה מ-200 מיליארד דולר של מזומנים והשקעות בני"ע בקופה, כך שמכפיל ה- EV שלה - המכפיל המתחשב גם במזומנים ובחובות, נמוך אפילו יותר. לאור כמות המזומנים הענקית הזו גם לא מפתיע שאפל גם מתעתדת לחלק יותר דיבידנדים בעתיד ואולי אף תבצע רכישה עצמית של מניותיה בהיקף משמעותי. כל הדברים האלו יוסיפו להגדלת הערך של החברה ומניותיה. במילים אחרות, לדעתנו העצירה הנוכחית בצמיחה היא לא יותר מאשר מכה בכנף. בטווח הארוך, אפל צפויה להמשיך לשגשג ובמוקדם או במאוחר המשקיעים יתעשתו ויובילו את המניה לנקודת מחיר גבוהה יותר בהתאם.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: *אין בתשואות ובדירוגי העבר בכדי להבטיח תשואה או דירוג דומים בעתיד ** הסקירות המוצגות באתר זה הוכנו על ידי מחלקת המחקר של בית ההשקעות אלטשולר שחם ו/או מי מטעמה, והן בוצעו בהסתמך אך ורק על מידע פומבי גלוי לציבור. ***המידע מבוסס על מידע שדווח לציבור על ידי החברות הנסקרות בו וכן על הערכות ואומדנים, שמטבע הדברים אפשר ויתבררו כחסרים או בלתי מדויקים או בלתי מעודכנים. כמו כן, עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין ההערכות המובאות במידע לבין התוצאות בפועל. **** המידע המוצג במסגרת הסקירות, הינו חומר מסייע בלבד ואין לראות במידע זה כעובדתי או כמידע שלם וממצה של ההיבטים הכרוכים בני"ע ו/או בנכסים הפיננסים המוזכרים בו, ולכן אין לראות במידע האמור, כהמלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או הזמנה לקבל הצעות או ייעוץ- בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של המשקיע- לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. *****החברה ו/או החברות הקשורות אליה ו/או בעלי עניין בה עשויים להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסיים המצוינים במידע באתר ולהיות בעלי עניין אישי בנושא, וזאת חרף האמור בתוכן המידע המוצג. ****** אין באמור במסגרת המידע באתר כדי להוות התחייבות להשאת תשואה.