האם ייתכן שהמדדים בוול-סטריט התנתקו מהכלכלה האמריקנית?

דרור ברגר
|
01 יולי, 2019
גילוי נאות

הכלכלנים מדברים בתקופה האחרונה על האטה בארה"ב וטראמפ ממשיך לריב עם הסינים, אבל המדדים בוול סטריט ממשיכים לעלות. איך יכול להיות שהמניות בוול-סטריט מתנהגות אחרת ממה שקורה בכלכלה האמריקנית?

האם היינו מקבלים את מגוון השירותים היום-יומיים שאנחנו כל כך תלויים בהם אילולי צמחו חברות הענק שמספקות אותם?

כולנו כבר רגילים להתכתב בווטסאפ, לשלוח מיילים בג'ימייל, לשתף תמונות ברשתות החברתיות ולהזמין מוצרים דרך הרשת. אלו דברים שלא היו אפשריים לפני עשר שנים, והגלובליזציה והזמינות של השירותים האלו היא אחת המהפכות הגדולות ביותר של המאה ה-21. ברור, שבשביל המהפכה הזו נדרשו התקדמות טכנולוגית וירידה של מחירי השילוח, אבל סביר להניח שהיא לא הייתה יוצאת לפועל אם לא היו צומחות חברות ענק שיוכלו לספק לנו את השירותים האלו בחינם ולהרוויח בדרכים אחרות, למשל ממכירת המידע שהן אוספות עלינו למפרסמים. יש פה בעצם מעגל קסמים, כי ככל שהביקוש לשירותים של אותן חברות ממשיך לגדול, גם הן מתרחבות עוד ומגדילות את הבלעדיות שלהן על חלק נכבד מתחומי חיינו.

דרור, האם ייתכן שהגלובאליות של החברות האלו היא הסיבה לפער בין התנהגות המדדים בארה"ב לבין מה שקורה בכלכלה האמריקנית בפועל?

כנראה שכן. 10 החברות הגדולות ביותר במדד ה-S&P500 מהוות קרוב לרבע מהשווי של המדד. אבל ענקיות כמו מייקרוסופט, גוגל, פייסבוק או אמזון, הן כבר מזמן חברות גלובאליות שיותר מחצי מהמכירות שלהן מתבצעות מחוץ לארה"ב. לכן, ה-S&P500  כבר לא בהכרח מייצג את הכלכלה האמריקנית באופן ישיר. רוב החברות שציינו הן גם חברות טכנולוגיה שמתבססות על מעט עובדים, שחלק נכבד מהם בכלל אזרחי מדינות אחרות, כך שגם מבחינת התעסוקה זה לאו דווקא מייצג את מה שקורה בשוק העבודה בארה"ב. בנוסף רוב החברות האלו פחות מושפעות משינוי במחירי הסחורות והאנרגיה ולעיתים אפילו לא מגובה הריבית במשק, דברים שמשפיעים בצורה דרמטית על הכלכלה האמריקנית.

ולסיום דרור, השאלה הכי מעניינת, האם המניות האלו דחפו את המדדים גבוה מידי?

כל החברות הגדולות שהזכרנו צמחו מעל 15% בשנה ומתומחרות לפי ציפיות להמשיך בצמיחה דומה בשנים הקרובות, ולכן לא מפתיע שהמדדים המובילים בארה"ב עלו בשיעור דו-ספרתי בשנים האחרונות, לעומת התוצר המקומי הגולמי האמריקני, שגדל באחוזים בודדים. מצד אחד, מכפיל הרווח הממוצע של ה-S&P500 הוא כרגע כ - 21, שזה גבוה יותר מהממוצע ההיסטורי, סביב 16. מצד שני, החברות שהזכרנו צפויות להמשיך לצמוח חזק בשנים הקרובות והריבית בארה"ב כנראה תישאר נמוכה. לכן, לדעתנו סביבת המחירים בה נסחרות המניות האלו אינה גבוהה במיוחד, ואנחנו מעריכים שהן ימשיכו לצמוח וימשכו את המדדים למעלה בעתיד הנראה לעין.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה מהווה הערכה מקצועית בלבד. לחברה ו/או לחברות הקשורות אליה עשוי להיות עניין אישי בנושא והיא/הן עשויות להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך המצוינים במידע באתר. אין לראות באמור כהמלצה ו/או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכי הלקוח, או הזמנה לייעוץ כאמור ו/או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים. הסקירה מתבססת על מידע פומבי וגלוי , וכן על הערכות ואומדנים שעשויים להיות חסרים ו/או בלתי מדוייקים או בלתי מעודכנים. הסקירה אינה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הצופה. הדעות המובאות בסקירה נכונות ליום הסקירה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה כלשהי. אין להעתיק, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים את הסקירה ללא אישור מראש. האמור לא מהווה תחליף ליעוץ מס פרטני.