טראמפ נגד הסינים - מלחמת סחר או קרב אגו?

אלטשולר שחם
|
19 אוגוסט, 2018
גילוי נאות


האם מלחמת הסחר בין ארה"ב לסין באמת מתחממת, או שאולי האיומים של הנשיא האמריקני יישארו בגדר ציוצים בחשבון הטוויטר שלו?בנאומי הבחירות שלו, חזר הנשיא טראמפ שוב ושוב על המנטרה של חיזוק הכלכלה האמריקנית והחזרת הייצור לתוך ארה"ב. בין השאר, דיבר טראמפ על הורדת מס החברות במדינה והצבת חסמי כניסה גבוהים עבור מוצרי ייבוא. אחרי שרפורמת המס שלו אושרה, הוא התפנה לטפל בסוגיית הייבוא באמצעות הטלת מכסים חדשים על ייבוא ממדינות רבות ברחבי הגלובוס.

המתקפה המרכזית של טראמפ במלחמת הסחר הזו היא נגד סין. המעצמה המזרח אסייתית אחראית לחלק נכבד מהייבוא לארה"ב, ולטענת טראמפ, היא עושה את זה בדרך בלתי הוגנת שפוגעת בכלכלה האמריקנית ובביטחון הלאומי שלה, ומגדילה עוד יותר את גירעון הסחר של המדינה. המספרים אכן לא משקרים - בשנים האחרונות תפח גירעון הסחר של ארה"ב ובסוף 2017 הוא הסתכם בכ-375 מיליארד דולר. טראמפ טוען כי סין היא האחראית המרכזית לנתון השלילי האדיר הזה.

הטענות של טראמפ אינן חדשות - חברות אמריקניות רבות כבר התלוננו רבות בעבר על כך שסין פוגעת בתחרות בתחומים כגון טכנולוגיה, פיננסים, קמעונאות ועוד, תוך הפרה של חלק מעקרונות השוק החופשי אליהן מחויבות כל המדינות החברות בארגון הסחר העולמי. למשל, הרגולציה בסין מחייבת חברות אמריקניות המעוניינות לפעול בסין לשתף את הטכנולוגיות שלהן עם שותפות סיניות. זה לא רק מעביר חלק מהרווחים לידיהן של השחקניות הסיניות, אלא גם עשוי לאפשר להן "לגנוב" רעיונות ופטנטים ולהשתמש בהם כדי להגדיל את נתח השוק העולמי שלהן על חשבון החברות האמריקניות. הנשיא האמריקני סבור כי הטלת מכסים על ייבוא מסין עשוי להחזיר את ההוגנות אל הסחר העולמי, לחזק את החברות האמריקניות ולהגן על מקומות העבודה של האזרחים בארה"ב.

הירייה הראשונה של טראמפ הייתה הכרזה על מכסים בשיעור של עד 25% על יבוא מוצרים סיניים בשווי של 50 מיליארד דולר בשנה. בהמשך, עלה המספר הזה ל-200 מיליארד דולר. טראמפ הוסיף והזהיר את הסינים, כי ארה"ב תטיל מכסים נוספים על סחורות סיניות, אם בייג'ינג תטיל מכסים משלה או תנסה להגביל כניסת סחורות אמריקאיות לסין. אבל הסינים לא נבהלו מהאיומים האלו, והודיעו כי גם הם יטילו מכסים חדשים בהיקף ובעוצמה דומים. הסינים מכוונים את המכסים שלהם בעיקר למוצרים חקלאיים ומוצרי אנרגיה, אבל גם חברות ממגזרים נוספים עשויים לסבול אם מלחמת הסחר הזו תמשך לאורך זמן. השוק הסיני הוא אחד השווקים הצומחים ביותר בעולם ואף חברה אמריקנית לא רוצה לאבד אותו. זאת בדיוק הסיבה שבגינה אנו מעריכים שמלחמת הסחר הזו תתמתן בהמשך.

להערכתנו, אפשר לקבל חיזוק אם מסתכלים על ההתרחשויות האחרונות בגזרת ארה"ב-אירופה. להזכירכם, טראמפ הכריז גם על הטלת מכסים על אלומיניום ופלדה שמיובאים מקנדה, מקסיקו והאיחוד האירופי, ואף שיגר איום על הטלת מכס של 20% על כל מכונית אירופית שתכנס לארה"ב. בתגובה, איימה הנציבות האירופית על הטלת מכסים בהיקף של כ-300 מיליארד דולר על תוצרת אמריקנית שתגיע לאירופה. גם מקסיקו וקנדה הודיעו כי יטילו מכסים משלהם, שיתמקדו בפלדה, בשר חזיר ומוצרים חקלאיים נוספים, המהווים נתח נכבד מהייצוא האמריקני בתחומים האלו.

איומי המכס של המדינות האלו עשו את שלהם, ותוך זמן קצר הודיעו הנשיא האמריקני ונציב המסחר האירופי על פתיחת "דף חדש" ביחסים, שיכלול בין השאר הורדת מכסים לרמה אפסית ושיתוף פעולה כלכלי רחב יותר בין המדינות. סוגיית הסחר בין ארה"ב לסין היא מורכבת יותר, ומעורבים בה ככל הנראה גם שיקולי אגו ושיקולים אחרים שאינם מתחום הכלכלה. לכן, ייתכן שבעתיד הקרוב נראה החרפה מסוימת במלחמת הסחר בין המדינות, שחלקה ייצא לפועל באמצעות מכסים חדשים וחלקה האחר יישאר רק בגדר איומים. עם זאת, מלחמת סחר ממושכת תהיה רעה לחברות בשני הצדדים, ותפגע במובילות הכלכלית העולמית של שתי המדינות. אפשר להעריך, שגם במערכה הזו יגיעו המנהיגים במוקדם או במאוחר להבנות, שישיבו את שיווי המשקל בתחום הסחר וימשיכו את שיתוף הפעולה ביניהן בטווח הארוך.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: *אין בתשואות ובדירוגי העבר בכדי להבטיח תשואה או דירוג דומים בעתיד ** הסקירות המוצגות באתר זה הוכנו על ידי מחלקת המחקר של בית ההשקעות אלטשולר שחם ו/או מי מטעמה, והן בוצעו בהסתמך אך ורק על מידע פומבי גלוי לציבור. *** המידע מבוסס על מידע שדווח לציבור על ידי החברות הנסקרות בו וכן על הערכות ואומדנים, שמטבע הדברים אפשר ויתבררו כחסרים או בלתי מדויקים או בלתי מעודכנים. כמו כן, עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין ההערכות המובאות במידע לבין התוצאות בפועל. **** המידע המוצג במסגרת הסקירות, הינו חומר מסייע בלבד ואין לראות במידע זה כעובדתי או כמידע שלם וממצה של ההיבטים הכרוכים בני"ע ו/או בנכסים הפיננסים המוזכרים בו, ולכן אין לראות במידע האמור, כהמלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או הזמנה לקבל הצעות או ייעוץ- בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של המשקיע- לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. *****החברה ו/או החברות הקשורות אליה ו/או בעלי עניין בה עשויים להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסיים המצוינים במידע באתר ולהיות בעלי עניין אישי בנושא, וזאת חרף האמור בתוכן המידע המוצג. ****** אין באמור במסגרת המידע באתר כדי להוות התחייבות להשאת תשואה. ******* האמור לא מהווה תחליף ליעוץ מס פרטני.