כיצד הדפלציה ב-2015 השפיעה על התיק שלנו?

שי ירון
|
30 דצמבר, 2015
גילוי נאות

בשנתיים האחרונות אנו רואים ירידה עקבית במחיר מרבית המוצרים במשק. מה הסיבות לדפלציה הזו וכיצד היא משפיעה על תיק ההשקעות?

 

עפ"י הנתונים וההערכות, שנת 2015 עומדת להסתיים בדפלציה, כלומר ירידות מחירים. האם זו סיבה למסיבה או לדאגה?

כולנו אוהבים לגלות שמחירי המוצרים והשירותים שאותם אנו צורכים יורדים. זה אומר שהכסף שלנו שווה יותר. מה שקורה בשנתיים האחרונות בישראל הוא חריג מאוד. מאז קום המדינה, רק 4 שנים הסתיימו בדפלציה. מתוכן, השנתיים האחרונות 2014 ו- 2015 הן כאלו. שנתיים רצופות שבהן, 10 חודשים שונים הסתיימו בירידת מחירים. במשק שההיסטוריה שלו רוויית אינפלציה זו תופעה לא מוכרת.

 

מה הן הסיבות והאם יש מי שמפסיד מכך?

הסיבות לכך הן רבות ולא רק מקומיות. השפעת הטכנולוגיה על החיים שלנו היא עצומה, באמצעות האינטרנט אנחנו משווים מחירים של מגוון עצום של מוצרים בארץ ובחו"ל וזה מצמצם את האפשרות להעלאת מחירים. בגלל הצמיחה הגלובלית החלשה, מחירי הסחורות נמצאים בשפל, מה שכמובן מתגלגל למוצרים ושירותים. בנוסף, הטכנולוגיה מדלגת בלא מעט מקרים על גורמים מתווכים, כך למשל אפליקציות מחליפות תחנות מוניות או סוכני נסיעות. כצרכנים אנחנו כמובן מאוד נהנים מכך אבל בצד השני כמועסקים אנחנו לא פעם מאוימים, בעיקר במידה והתחום בו אנו פועלים לא מצא פתרון להתמודדות עם השינויים הגדולים האלו.

 

מה מבחינתנו כמשקיעים, כיצד זה משפיע?

יש פה לא מעט מישורים. הראשון, זה שבסביבה דפלציונית, הריביות צפויות להישאר נמוכות. השני - התפקיד שלנו זה לתמחר נכון את ההזדמנויות והאיומים על החברות שאנו משקיעים בהן בעקבות המגמות שמובילות לדפלציה. השלישי זה דווקא סוג של התאמה שכדאי לעבור. והוא מדידת ביצועי תיק ההשקעות. המטרה תמיד היא לשמור על ערכו הראלי של הכסף. כשיש אינפלציה של 3% לדוגמא, אם ערך התיק עלה ב 2% הרי שכוח הקניה שלך נשחק ב 1%. הפסדת ריאלית 1%. לעומת זאת, אם תקופה הסתיימה באינפלציה של מינוס 1%, כלומר דפלציה, וערך התיק שלך התכווץ ב 0.5%, שינוי השווי של התיק מגלם רווח ריאלי, למרות ההפסד הנומינאלי. לזכור תמיד, כי הנתון החשוב באמת הוא התשואה הריאלית שלנו, כלומר תשואת התיק בניכוי האינפלציה. לכן, בשנה בה הייתה דפלציה של מינוס אחוז, כמו שהיה בשנה האחרונה, זה הגדיל את תשואת התיק שלנו באחוז שלם, וזה משמעותי.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: הסקירה מהווה הערכה מקצועית בלבד. לחברה ו/או לחברות הקשורות אליה עשוי להיות עניין אישי בנושא והיא/הן עשויות להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך המצוינים במידע באתר. אין לראות באמור כהמלצה ו/או תחליף לשיווק השקעות המתחשב בצרכי הלקוח, או הזמנה לייעוץ כאמור ו/או הצעה להחזיק/לקנות/למכור ני"ע או נכסים פיננסיים. הסקירה מתבססת על מידע פומבי וגלוי , וכן על הערכות ואומדנים שעשויים להיות חסרים ו/או בלתי מדוייקים או בלתי מעודכנים. הסקירה אינה מתיימרת להוות ניתוח מלא של כלל הנושאים המפורטים בה והיא אינה באה להחליף את שיקול הדעת העצמאי של הצופה. הדעות המובאות בסקירה נכונות ליום הסקירה והן יכולות להשתנות בכל עת ללא הצורך בהודעה כלשהי. אין להעתיק, להפיץ, לשדר או לפרסם ברבים את הסקירה ללא אישור מראש