בואו נעשה סדר פסח בחיסכון שלכם לפנסיה

אלטשולר שחם
|
11 אפריל, 2019

אם גם אתם התחלתם לסדר את הבית ונתקלתם בערימות מכתבים סגורים מקרן הפנסיה וקופת הגמל שלא הגעתם לפתוח, סדר הפסח יכול להיות הזדמנות מצוינת לעשות סדר גם בחיסכון הפנסיוני שלנו. בדיקה פשוטה תאפשר גם לכם להיות עם היד על הדופק ולוודא שאתם נמצאים בקרן הפנסיה המתאימה לכם כדי שתוכלו לחסוך כמה שיותר עד הפרישה לפנסיה.

כבכל שנה האביב מגיע ומביא עמו ריחות של פריחה והתחדשות. זה הזמן להתחיל לסדר שוב את הארונות והכלים ולהיפטר ממה שמיותר לקראת חג הפסח המתקרב. אך האביב מביא עמו גם דברים נוספים. זה בדיוק הזמן בו נשלח אליכם הדוח השנתי של קרן הפנסיה וזו הזדמנות טובה לעשות סדר פסח גם בחיסכון שלכם.

צעד ראשון: לא יודעים איפה הכסף? בדקו באמצעות המסלקה הפנסיונית

כדי לעשות סדר גם בחיסכון הפנסיוני חשוב לעבור על הדוח השנתי ששולחת לכם קרן הפנסיה, קופת הגמל או קרן ההשתלמות. אם לא קיבלתם את הדוח השנתי ואתם לא בטוחים באיזה גופים יש לכם כסף המנוהל בחיסכון פנסיוני, תוכלו לאתר את כל החסכונות שלכם באמצעות פניה למסלקה הפנסיונית. זהו גוף שהוקם ביוזמת משרד האוצר כדי להקל עליכם לקבל את כל המידע הדרוש במקום אחד. המסלקה תפנה בשמכם לכל הגופים המנהלים חיסכון פנסיוני ותאסוף עבורכם את המידע על כל החשבונות שלכם בגופים אלה תוך שלושה ימי עבודה. שימו לב שאתם נכנסים לאתר המסלקה הפנסיונית עצמה ולא לאתרי חברות הפונים אליה בשמכם ועלולים לגבות מכם תשלום נוסף על כך.

צעד שני: מוודאים שקיבלנו את הדוח השנתי

לקראת חג הפסח גם קרנות הפנסיה עושות סדר ומסכמות את נתוני השנה החולפת בדוח שנתי הנשלח אליכם בדואר אלקטרוני, בהודעת סמס לנייד, או בדואר אם ביקשתם זאת, עד סוף חודש מרץ. אם לא קיבלתם דוח מקרן הפנסיה תוכלו לפנות לחברה המנהלת ולוודא שהפרטים שלכם מעודכנים בקרן. באזור האישי שלכם באתר של קרן הפנסיה, תוכלו לראות באופן מרוכז את כל הדוחות ואת הפרטים של הקרן שלכם.

צעד שלישי: עוברים על הדוח השנתי ובודקים שהכל נכון

אתם וודאי חושבים שאין טעם לטרוח לבדוק ושהפנסיה שלכם תהיה בסדר גם בלעדיכם. אך חשוב לוודא שכל הפרטים נכונים, שכל ההפקדות שלכם נקלטו כראוי ושהחיסכון שלכם נמצא במסלול המתאים לצרכים שלכם היום. טעויות שלא נאתר עכשיו עלולות להיגרר לאורך שנים ולפגוע בפנסיה שנוכל לקבל בעתיד. פתחו כבר עכשיו את הדוח ובדקו את הנתונים הבאים:

  1. האם הפרטים שלכם בקרן מעודכנים?

מספר הטלפון הנייד שלכם, כתובת, ואפילו שם המשפחה שלכם עשויים להשתנות לאורך הזמן וחשוב שקרן הפנסיה תהיה מעודכנת בפרטים הנכונים כדי שתוכל להעביר לכם עדכונים חשובים. וודאו גם שלא חל שינוי ברשימת המוטבים שיוכלו לקבל פיצוי מקרן הפנסיה במידת הצורך. מרבית הפרטים מופיעים בטבלה א.1 בגרסה המפורטת של הדוח השנתי.

2. האם כל ההפקדות שלכם נקלטו ונרשמו לזכותכם?

טבלה ה׳ בדוח השנתי מכילה את פירוט כל ההפקדות שבוצעו לזכותכם לאורך השנה. וודאו שכל ההפקדות רשומות בסכומים הנכונים, המתאימים לסכומים שנרשמו בתלוש השכר שלכם מדי חודש. חבל לגלות באיחור שסכום כלשהו לא נרשם לזכותכם בגלל טעות של המעסיק או בעיה טכנית כלשהי.

3. 
האם החיסכון שלנו במסלול השקעות מתאים לכם?

ברירת המחדל בקרן הפנסיה היא מסלול השקעה מותאם לגילכם, אך תוכלו לבחור גם מסלול השקעה אחר מבין המסלולים המוצעים בקרן, בהתאם לרמת הסיכון שמתאימה להעדפות שלכם. וודאו שהחיסכון שלכם נמצא במסלול ההשקעות הנכון. מסלול ההשקעות שלכם מצוין בטבלה ד׳ בדוח המקוצר שקיבלתם.

4. כמה דמי ניהול אנחנו משלמים?

ככל שנשלם דמי ניהול גבוהים יותר כך יישאר פחות כסף בחיסכון שלנו בקרן וקצבת הפנסיה שלנו תהיה קטנה יותר. כדי לעזור לכם לחסוך בדמי הניהול, בחר משרד האוצר קרנות פנסיה נבחרות המציעים דמי ניהול מופחתים למשך 10 שנים! דמי הניהול בקרן שלכם מפורטים בטבלה ג׳ בדוח המקוצר.

5. האם הכיסוי הביטוחי בקרן מתאים לצרכים שלנו?

אם לא ביקשתם אחרת, כנראה שצורפתם למסלול ביטוח ברירת המחדל בקרן. אך יתכן שזה לא המסלול המתאים לצרכים שלכם וחשוב לבדוק האם תרצו לצמצם כיסוי כלשהו או דווקא להגדיל כיסוי שבחרתם להקטין בעבר. שימו לב שעשויים להיות הגבלות או החרגות במקרה של מצב רפואי קודם וחשוב להבין היטב את המשמעויות לפני ביצוע שינוי. תוכלו תמיד להיעזר גם ביועץ או סוכן בעל רישיון פנסיוני. גובה הכיסוי שתקבלו מופיע בטבלה א׳ בדוח המקוצר ופרטי המסלול מופיעים בטבלה א.2 בדוח המפורט.

צעד רביעי: לא מרוצים? אתם זכאים לעבור לקרן הנבחרת

פסח הוא גם חג החירות ולנו יש את החירות לבחור בכל קרן פנסיה שנרצה ואף לבחור בסוג אחר של חיסכון פנסיוני, ואנחנו לא תלויים בהעדפות של המעסיק. האחריות לבחירת החיסכון הפנסיוני היא שלנו. אחרי שסיימנו לעשות סדר ובדקנו שכל הפרטים מתאימים, חשוב שנוודא שאנחנו נמצאים בקרן הפנסיה המתאימה לנו ביותר. אם נבחר בקרן הפנסיה הנבחרת ונקפיד לעקוב שכל הפרטים מעודכנים כראוי, נוכל לחסוך הרבה יותר ולהגיע מוכנים לגיל הפרישה.

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: *אין בתשואות ובדירוגי העבר בכדי להבטיח תשואה או דירוג דומים בעתיד ** הסקירות המוצגות באתר זה הוכנו על ידי מחלקת המחקר של בית ההשקעות אלטשולר שחם ו/או מי מטעמה, והן בוצעו בהסתמך אך ורק על מידע פומבי גלוי לציבור. *** המידע מבוסס על מידע שדווח לציבור על ידי החברות הנסקרות בו וכן על הערכות ואומדנים, שמטבע הדברים אפשר ויתבררו כחסרים או בלתי מדויקים או בלתי מעודכנים. כמו כן, עלולות להתגלות סטיות משמעותיות בין ההערכות המובאות במידע לבין התוצאות בפועל. **** המידע המוצג במסגרת הסקירות, הינו חומר מסייע בלבד ואין לראות במידע זה כעובדתי או כמידע שלם וממצה של ההיבטים הכרוכים בני"ע ו/או בנכסים הפיננסים המוזכרים בו, ולכן אין לראות במידע האמור, כהמלצה או תחליף לשיקול דעתו העצמאי של הקורא, או הצעה או הזמנה לקבל הצעות או ייעוץ- בין באופן כללי ובין בהתחשב בנתונים ובצרכים המיוחדים של המשקיע- לרכישה ו/או ביצוע השקעות ו/או פעולות או עסקאות כלשהן. *****החברה ו/או החברות הקשורות אליה ו/או בעלי עניין בה עשויים להחזיק ו/או לסחור בעבור עצמם ו/או בעבור אחרים, בניירות הערך והנכסים הפיננסיים המצוינים במידע באתר ולהיות בעלי עניין אישי בנושא, וזאת חרף האמור בתוכן המידע המוצג. ****** אין באמור במסגרת המידע באתר כדי להוות התחייבות להשאת תשואה. ******* האמור לא מהווה תחליף ליעוץ מס פרטני.