מה זו קרן השתלמות – ומה הופך אותה לחיסכון המשתלם בישראל

השם אמנם נשאר אבל המטרה השתנתה – כיום אפשר לחסוך בקרן השתלמות לכל מטרה. בזכות כמה יתרונות מרכזיים נהפכה קרן ההשתלמות למוצר חיסכון פופולרי, יוקרתי ומבוקש – וכאן תוכלו לקרוא מדוע

"השם אמנם נשאר אבל המטרה השתנתה – כיום אפשר לחסוך בקרן השתלמות לכל מטרה". משרד עם עובדים
אלטשולר שחם
|
01 נובמבר, 2020

קרן השתלמות היא מכשיר חיסכון והשקעה לטווח בינוני, המיועד לכל מטרה. בעבר שימשו קרנות מסוג זה בעיקר לצורך לימודים והשתלמויות מקצועיות, אך מאז השתנו פני הדברים וכספי החיסכון בקרן מנותבים למטרות שונות, ביניהן גם חיסכון לטווח ארוך שיהווה רובד נוסף לחיסכון במכשיר פנסיוני.

 

כספי החיסכון בקרן ההשתלמות ניתנים למשיכה לאחר שש שנים, כאשר המשיכה מתבצעת בפטור מלא מתשלום מס (עד לתקרה הקבועה בחוק). עובדה זו הופכת את קרן ההשתלמות לאחד ממכשירי החיסכון האטרקטיביים ביותר שקיימים כיום. במהלך שנות החיסכון נהנים החוסכים מאפקט הריבית דריבית, שמשמעותו היא שבכל שנה צוברים הכספים תשואה גם על החיסכון המקורי וגם על הרווחים. אז מי יכול לחסוך בקרן השתלמות? באופן עקרוני, גם שכירים וגם עצמאים יכולים לחסוך בקרן השתלמות, אולם כאשר מדובר בשכירים קרן ההשתלמות ניתנת כהטבה מטעם המעסיק ולא ניתן לפתוח אותה באופן עצמאי. עצמאים, לעומת זאת, יכולים לפתוח בעצמם קרן השתלמות, להפקיד אליה כספים וליהנות מהטבות מס משמעותיות.

 

קרן השתלמות לשכירים

 

למה קרן השתלמות משתלמת לשכירים?

עבור שכירים שנהנים מקרן השתלמות מטעם המעסיק, מופקדים בכל חודש סכומי כסף לקרן ההשתלמות. באפשרות המעסיק להפקיד עד 7.5%, כאשר העובדים מחויבים להפקיד לפחות שליש מחלקו של המעסיק (בדרך כלל 2.5%).

 

על הפקדת חלקו של המעסיק ועד תקרה של 7.5% משכר של 15,712 בחודש - העובדים לא משלם מס הכנסה, ביטוח לאומי ומס בריאות. כלומר, העובדים נהנים מתוספת הכנסה בדמות חיסכון לקרן ההשתלמות עליה הם לא משלמים מס*.

 

קרן השתלמות לעצמאים

 

למה קרן השתלמות משתלמת לעצמאים?

עבור עצמאים, הפקדה בקרן ההשתלמות נחשבת להוצאה מוכרת – כאשר העצמאי מפקיד שיעור של 4.5% מהכנסתו השנתית החייבת במס. תקרת ההפקדה השנתית לעצמאים, נכון ל-2020, היא 11,925 שקל – שהם 4.5% מתוך הכנסה שנתית מקסימלית של 265,000 שקל. יתרון נוסף עבור עצמאיים בקרן ההשתלמות הוא פטור מלא מתשלום מס רווחי הון עבור הפקדה מוטבת שנתית של 18,600 ₪. עבור הפקדה מעבר לסכום זה נדרשים עצמאים בתשלום מס רווח הון של 25%. עצמאים שהכנסתם נמוכה מהתקרה, יכולים להפקיד חלק מהכסף להוצאה מוכרת ולהשלים לסכום של 18,600 ₪ לצורך קבלת הפטור ממס רווח הון. בניגוד לשכירים, בקרן השתלמות לעצמאים אין צורך להפקיד כל חודש, וניתן להפקיד גם סכומים חד-פעמיים מעת לעת. עצמאים רבים בוחרים לבצע את ההפקדה אחת לשנה, לפני תום שנת המס, כדי ליהנות ממלוא ההטבה.

 

קרן השתלמות לעצמאים: כך תפתחו קרן בעצמכם

כדי לפתוח קרן השתלמות יש לפנות לאחד הגופים המנהלים קרנות אלה, ולהציג מסמכים נדרשים: אישור עוסק מורשה או אישור על פתיחת תיק מרשות המיסים.  תוכלו לבחור אילו סכומים להפקיד, ומתי, ואת הכסף ניתן להעביר בהמחאה או בהעברה בנקאית.

 

משיכת קרן השתלמות לפני הזמן

כפי שאמרנו, הטבת המס האטרקטיבית של קרן ההשתלמות – פטור ממס רווח הון בשיעור של 25% על הרווח שנצבר בקרן – תינתן רק כאשר מושכים את הכסף על פי דין. הכוונה היא למשיכה כעבור שש שנים אחרי ההפקדה הראשונה, או שלוש שנים מגיל הפרישה או במקרה שהחיסכון משמש להשתלמות/ לימודים. מי שמושך את הכסף לפני פרק זמן זה, יידרש לשלם מס שבירה על חלק ניכר מהחיסכון בקרן, שעשוי להגיע עד ל-47% מסך החיסכון.

 

זקוקים לכסף בכל זאת? יש מה לעשות

אם טרם הגיע המועד שבו ניתן למשוך את קרן ההשתלמות בלי לשלם מס, באפשרותכם לקחת הלוואה על חשבון הכסף שכבר הצטבר בחיסכון. לרוב הלוואה זו תהיה בתנאים משופרים בהשוואה להלוואות ממקורות אחרים, וכך יתאפשר לכם גם להימנע מפגיעה בקרן ההשתלמות.

 

האם אפשר להעביר את קרן ההשתלמות מגוף מנהל אחד לאחר?

התשובה הקצרה היא: כן. הן שכירים והן עצמאים יכולים לבחור להעביר את כספי החיסכון לגוף אחר, או לנייד את החיסכון בין מסלולים שונים. כדי להעביר את הקרן יש לפנות לגוף המנהל החדש שבחרתם, ולמלא את הטפסים הנדרשים. המעבר בין קרן לקרן מתבצע ללא עלות ולא נחשב לאירוע מס – כלומר לא מתבצע תשלום מס רווח הון בעת ניוד קרן ההשתלמות.

 

איך בוחרים קרן השתלמות?

 

הקפידו על התאמה אישית של מסלול החיסכון

קיימים כמה וכמה מסלולים אפשריים בקרנות ההשתלמות – וחשוב לוודא שאתם בוחרים במסלול המתאים לכם. כך למשל, קרן השתלמות המושקעת במסלול מניות מאופיינת ברמת סיכון גבוהה יותר ועשויה להתאים פחות לחוסכים סולידיים, המעדיפים להימנע מסיכון ככל האפשר גם בתמורה לתשואה מתונה יחסית.

 

אל תשכחו את התשואה

תשואה הינה אחד הפרמטרים המרכזיים בבחירת קרן השתלמות, וכאן נכנסת אחת ההחלטות החשובות: בחירת הגוף המנהל. לגוף שמנהל את קרן ההשתלמות ולמקצועיות שלו יש חשיבות גבוהה, שכן כל הבדל בתשואה השנתית משפיע לאורך זמן על החיסכון המצטבר. איך יודעים מה איכות הגוף המנהל? בדיקה באתר הגמל נט, אתר אובייקטיבי של משרד האוצר, מאפשרת לבצע השוואה בין כלל קרנות ההשתלמות. רצוי לבדוק את התשואות שהניבו קרנות ההשתלמות בחתכי זמן שונים, כמו שנה, 3 ו-5 השנים האחרונות.

 

שימו לב לשירות הלקוחות

כשאתם חוסכים בקרן השתלמות לתקופה של שנים, חשוב שתוכלו לקבל מענה מהיר ומקצועי לכל שאלה או בעיה. בטרם בחירת החברה המנהלת בצעו בדיקת פשוטה של אתר האינטרנט שלה, בדוק את היכולת לבצע פעולות באופן דיגיטלי ולחסוך זמן המתנה מיותר, ובדקו האם המידע זמין ונגיש.

 

בשורה התחתונה, קרן השתלמות היא ממוצרי החיסכון האטרקטיביים ביותר, בוודאי לטווח בינוני; וניתן להשתמש בכספים הנצברים בה לכל מטרה. כדי לנצל את מלוא הטבת המס של קרן ההשתלמות, חשוב לא למשוך את הכסף לפני המועד, ולהקפיד להעביר את ההפקדות באופן סדיר. כך, ניתן יהיה ליהנות בסוף התקופה גם מכספי החיסכון, עם הריבית שהצטברה – וגם מפטור ממס רווח הון.

 

למידע והצטרפות לקרן השתלמות של אלטשולר שחם>>

אולי יעניין אותך

תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: המידע במאמר זה אינו מהווה ייעוץ משפטי, יעוץ או שיווק פנסיוני, המלצה ו/או חוות דעת ואין בו כדי להוות תחליף לייעוץ ו/או שיווק פנסיוני אישי המותאם לצורכי הלקוח. האמור כפוף להוראות ההסדר התחיקתי והתקנון הרלוונטי, כפי שיועדכנו מעת לעת. אין באמור משום התחייבות החברה להשגת תשואות ואין במידע על תשואות שהושגו בעבר כדי להעיד על תשואות שתושגנה בעתיד. הנתונים והדוגמאות במאמר זה הם לצורך המחשה בלבד ואין בהם משום התחייבות של החברה להשגת תשואות. כל שימוש במידע ו/או בנתונים במאמר זה הוא על אחריותו הבלעדית של המשתמש. חישוב פנסיית הזקנה תתבצע בפועל בהתחשב, בין היתר, בנתוניו האישיים של הפורש, במאפייני קרן הפנסיה שלו ובהוראות הדין ותקנון קרן הפנסיה שיהיו בתוקף במועד הפרישה, לרבות ההנחות האקטואריות ולוחות התמותה שנקבעו בהוראות אלו. *במשיכה כדין הכספים שהופקדו עד לתקרה פטורים ממס רווח הון.