דרך נוחה ובטוחה לרכוש קריפטו

רכישת נכסים דיגיטליים מגורם שאינו מוכר ומפוקח עלולה להסתיים במפח נפש. אלטשולר שחם הוריזון מציעה מנגנון ייחודי, שקוף ובטוח לביצוע רכישה של נכסים דיגיטליים בשיתוף המערכת הבנקאית.

"אלטשולר שחם הוריזון מציעה מנגנון ייחודי, שקוף ובטוח לביצוע רכישה של נכסים דיגיטליים". גרפים
אלטשולר שחם
|
21 מרץ, 2022

תפריט משנה

תחום הנכסים הדיגיטליים, או בשמם המוכר יותר: מטבעות קריפטוגרפים, הפך בשנים האחרונות לאחד התחומים המדוברים בזירה הכלכלית. וכשמדברים על שוק הקריפטו, באופן כמעט אינטואיטיבי חושבים על המטבעות הנפוצים ביותר: ביטקוין –  Bitcoin (BTC), ואית'ריום – Ethereum (ETH). אולם, כדאי לדעת שמדובר בעולם רחב הרבה יותר, וישנם עוד מטבעות רבים. באמצעות אלטשולר שחם הוריזון ניתן לראשונה בישראל לקנות ולמכור עוד 4 מטבעות דיגיטליים נוספים מלבד ביטקוין ואית'ריום, אשר נכללים ברשימת 20 המטבעות המובילים מבחינת שווי שוק*: טרה – סולנה – Solana (SOL), אווקס – Avalanche (AVAX), לייטקוין – Litecoin (LTC), פוליגון – Polygon (MATIC).

 

לפרטים נוספים על אלטשולר שחם הוריזון >>

 

הפופולאריות הגבוהה שצוברת תאוצה בשנים האחרונות נובעת ממספר גורמים, ביניהם: רכישה או תמיכה במטבע ביטקוין על ידי מובילי דעה בשוק ההון המסורתי (דוגמת סטנלי דרוקנמילר, ביל מילר, ריי דאליו ובית ההשקעות בלאקרוק) וכן מגופים מוכרים וחברות ציבוריות, כגון: מייקרוסטרטג'י, סקוור וטסלה, כניסתם של בנקים וברוקרים לתחום (למשל: פידליטי, גולדמן זאקס ובנק אוף ניו-יורק מלון) וכן נוכח החלטת פייפאל לאפשר ללקוחותיה האמריקאים לבצע עסקאות באמצעות ביטקוין.

 

לאימוץ הנרחב כאמור ניתן גם להוסיף את ההודעה של חברת ויזה, לפיה היא בוחנת לאפשר תשלומים ב-USDC, מטבע דיגיטלי יציב ומפוקח (stablecoin) הצמוד לדולר - הודעה שתרמה רבות לשיח בעניין הנכסים הדיגיטליים. אבל לפני שבכלל בוחנים רכישה של מטבע דיגיטלי, יש כמה נקודות שחשוב לשים אליהן לב כדי להבטיח שהעסקה תתבצע בצורה נוחה ובעיקר בטוחה.

 

תחילה יש לתת את הדעת לגורם ממנו רוכשים את המטבע, כמו גם לאופן הפיקוח על אותו גורם. חשוב לזכור שמדובר בתחום חדש יחסית, ולכן באופן טבעי יש לא מעט אי וודאות סביבו, הן בפן הרגולטורי והן בפן התפעולי, וכן הוא כולל גם לא מעט סיכונים ובכלל זה הונאות ומתחזים. אומנם, ישנן דרכים מגוונות לרכוש מטבעות אבל מעבר לביטחון ברכישה, רצוי גם לחשוב על היום שבו נרצה למכור את המטבע ולהפקיד את תמורתו חזרה במערכת הבנקאית.

 

לפרטים נוספים על אלטשולר שחם הוריזון >>

 

נכון להיום עדיין ישנם בנקים המערימים קשיים בקבלת כספים שמקורם במכירת מטבעות קריפטוגרפים, זאת, בין היתר, לאור חשש המערכת הבנקאית באשר למקור הכספים. מכאן נובעת החשיבות של בחירת גוף אמין באמצעותו תבוצע רכישת המטבעות. יש לציין שלפני מספר חודשים  אושר ופורסם צו איסור הלבנת הון החל על נותני שירותים בנכס פיננסי, ובכלל זה, על נותני שירותים בנכס פיננסי מסוג מטבעות קריפטוגרפים. צו זה אמור, בתקווה, להעניק לבנקים ודאות מסוימת בכל הקשור למתן השירותים בנכס שנתפס על ידם כמסוכן, כאשר הציפייה היא שלצד ההסדרה הרגולטורית של תחום זה, גם הבנקים יחלו לאפשר קבלת כספים שמקורם במכירת נכסים דיגיטליים, ובלבד שהרכישה בוצעה באמצעות גוף מסודר ומפוקח.  

 

נכסים דיגיטליים: היכן וכיצד ניתן לקנות

 

קיימות כיום מספר אפשרויות לרכישת מטבעות קריפטוגרפים:

1. בורסות זרות - ישנן בורסות זרות המאפשרות רכישה באמצעות כרטיס אשראי או העברת תשלום בכסף רגיל, אלא שרוב הבנקים בישראל אינם מאפשרים כיום העברת כסף לאותן בורסות, כאשר גם אם הצלחתם להעביר כסף, במקרים רבים הבנק לא יסכים לקבל בחזרה את הכסף בעתיד לאחר מכירת המטבע. זאת כיוון שמדובר בבורסה ללא פיקוח, אשר על פי רוב, תהליכי "הכר את הלקוח" ותהליכים נוספים למניעת הלבנת הון בה הם ברמה נמוכה, אם בכלל קיימים.

2. בורסה או ברוקר מקומי - חלק מהבנקים בישראל מאפשרים לבצע קנייה דרך בורסה או ברוקר מקומי ישראלי, אלא כשמדובר בסכומים גבוהים (50-40 אלף שקל ומעלה), קיימת סבירות שבהכנסת הכסף חזרה ממכירת המטבע, הבנק יסרב לקבל את התמורה, וזאת למרות שלאחרונה אנו עדים למספר פסיקות של בתי משפט בישראל אשר חייבו באותם מקרים את הבנק לאפשר קבלת הכספים שמקורם ממכירת מטבעות קריפטוגרפים.

 

3. אלטשולר שחם הוריזון – מדובר בחברת בת של בית ההשקעות אלטשולר שחם, המאפשרת רכישה של נכסים דיגיטליים בסכום מינימלי של 2,500 דולרים באופן מסודר ובשיתוף המערכת הבנקאית הישראלית. רכישת המטבע מתבצעת באופן שקוף, כך שרק לאחר אישור המחיר שהוצע, מתבצעת עסקה. לקוחות שרוכשים מטבע קריפטוגרפי באמצעות אלטשולר שחם הוריזון, יכולים לבצע את המכירה של המטבע באותו אופן. זהו שירות ייחודי בישראל, שבמסגרתו אופן העבודה הוא בשיתוף המערכת הבנקאית.

 

חשוב לשים לב שישנן גם דרכים לרכישת מטבעות קריפטוגרפיים שאינן מומלצות ואף עשויות להיות לא חוקיות:

 

1. רכישה מאדם אחר דרך האינטרנט - מאחר שמדובר ברכישה של נכס שאינו מוחשי ופיזי, אתם עלולים למצוא את עצמכם מעבירים כסף כשהצד השני פשוט נעלם מבלי שהעביר לכם את המטבע. לחלופין, בעת מכירה לאדם זר, קיים סיכוי שלאחר שתעבירו אליו את הנכס על גבי רשת הבלוקצ'יין, הוא לא יעביר לכם את הפיאט (דולר) חזרה.

2. רכישה מאדם אחר (F2F) - אומנם, לאחר העברת הכסף, במזומן או בהעברה בנקאית, ניתן לוודא במעמד הרכישה אם האדם שמכר לכם את המטבע אכן העביר את הנכס, אבל כאן עולה בעיה של מקור המטבע שרכשתם ושבעתיד תרצו למכור. גופים מפוקחים דוגמת בורסות וברוקרים נוטים להימנע מקבלת מטבע קריפטוגרפי שנרכש לדוגמה על ידי איש מרעהו, ומכאן שעלול להיווצר קושי בעת מכירת המטבע והכנסת הכסף למערכת הבנקאית. האחרונה מחויבת לברר את נתיב העברת הכסף החל מרגע רכישת המטבע ומכאן שרכישה במקום או מגורם שאינו מוסדר עלולה לא לאפשר במקרים רבים הכנסת כסף למערכת.

תמרורי אזהרה שמשקיעים צריכים לשים לב אליהם

 

להלן מספר דוגמאות למקרים שצריכים להדליק אצלכם נורה אדומה:

 

1. הצעה למכירת נכס דיגיטלי מתחת למחיר השוק – ככל שקיבלתם לידכם הצעה לרכישת נכס דיגיטלי במחיר הנמוך משווי השוק שלו, ייתכן שבדרך זו מבקשים לפתות אתכם לרכישה - אך לאחר שתעבירו את הכסף, תגלו שהנכס לא עבר.

2. עסקה מהירה - רצון של הצד השני, ולפעמים ממש לחץ לבצע עסקה במהירות יכולה להעיד אף היא על ניסיון לביצוע מעשה הונאה.

3. עסקה דרך אפליקציית "טלגרם" - מאחר שבטלגרם ניתן בקלות להתחזות לאדם אחר, לעיתים תכופות שומעים על אנשים שנפלו בפח וביצעו עסקה מול גורם מתחזה מבלי שקיבלו את הנכס שאותו רכשו.

 

קיימת, אם כן, חשיבות רבה לבירור המקור ממנו רוכשים נכס דיגיטלי. רכישה מגורם שאינו מוכר ושאינו מפוקח עלולה להביא לאובדן כספי הרכישה, או לחוסר יכולת לממש בצורה טובה את הנכס בעתיד. אין פירוש הדבר שצריך לחשוש ממטבעות הקריפטו, אשר נראה כי הפופולאריות שלהם הולכת ועולה, גם מצד חברות מובילות וגם מצד גופים ממשלתיים. חשוב לפקוח עיניים, לבדוק את התנאים המוצעים בכל עסקה - ולהיות זהירים.

 

לפרטים נוספים על אלטשולר שחם הוריזון >>
תודה שנרשמת לניוזלטר של אלטשולר שחם

פרטייך נקלטו במערכת

הערות משפטיות: *נכון ליום 13.3.2022. חברת אלטשולר שחם הוריזון בעלת אישור המשך עיסוק מספר 385838 למתן שירות בנכס פיננסי מכוח בקשה לרישיון למתן שירות בנכס פיננסי – מורחב לרשות שוק ההון, ביטוח וחיסכון. החברה ו/או מי מטעמה אינם בעלי רישיון כהגדרתו בחוק הסדרת העיסוק בייעוץ השקעות, בשיווק השקעות ובניהול תיקי השקעות, תשנ"ה-1995. אין באמור משום ייעוץ ו/או שיווק השקעות ו/או ייעוץ מס ואין בו משום תחליף לשירותים כאמור המתחשבים בנתונים ובצרכים המיוחדים של כל אדם. המידע הנזכר בכתבה הינו לצרכים אינפורמטיביים ובגדר חומר מסייע בלבד ואין לראות במידע זה כעובדתי או כמידע שלם וממצה של ההיבטים הכרוכים בו ואין באמור משום המלצה בנוגע לכדאיות השקעה במוצרים או מכשירים פיננסיים כלשהם ואין בדברים משום הזמנה ו/או הצעה לביצוע פעולות במוצרים הנזכרים. אין באמור כדי להוות התחייבות להשאת תשואה כלשהי ו/או לכך שהשקעה במטבעות דיגיטליים לא תגרום להפסד. תחום המטבעות הדיגיטליים כרוך בחוסר וודאות רגולטורי, מיסויי ויישומי על ידי גופים שונים עמם נדרשים יחסי גומלין לצורך ביצוע פעולות. ההשקעה במטבעות דיגיטליים תנודתית ועשויה לגרום להפסד, ואף עד מלוא סכום ההשקעה.